Нижний Новгород вилояти Қонунчилик йиғилишида ушбу минтақадаги етакчи нон заводлари  раҳбарлари саноатдаги вазият ҳақида маълумот беришди. Баъзилар вазиятни ҳалокатли, деб аташган.
Тайёр нон маҳсулотларини ишлаб чиқарадиган ва тарқатадиган одамларнинг камлиги сабабли, бу ўхшатишни ўринли, деса бўлади. Корхоналарнинг ўзи ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш имкониятига эга. Бироқ, ёшлар иш ҳақи даражасидан қониқмагани учун нон заводларига ишга боришни истамайди. Нижний Новгород Қонунчилик йиғилишининг аграр қўмитаси раиси, айни пайтда “Каравай” ОАЖ бош директори Игорь Тюриннинг сўзларига кўра, ойига 40-50 минг рубллик иш ҳақи одамларни жалб қилолмайди.
Шу муносабат билан корхона раҳбарлари меҳнат мигрантларини соҳага жалб қилиш учун миграция қонунчилигини соддалаштириш бўйича қонунчилик ташаббусларини ишлаб чиқишни сўраган. Бироқ, бир қатор депутатлар бу чора ёрдам беришига шубҳа билдирмоқда, чунки муҳожир ишчилар қурилишга ўхшаш кўпроқ маош оладиган жойда иш топишга мойил бўлишади.
Мигрантларни нон заводларидаги 40-50 минг рубллик маош қизиқтира оладими? Сиз ўша жойда шу ойликка ишлармидингиз?

В ходе выступления в Законодательном собрании Нижегородской области руководители ведущих хлебозаводов этого региона поделились информацией о ситуации в отрасли. Некоторые назвали эту ситуацией катастрофической.
Такой эпитет оказался уместен ввиду того, готовые хлебобулочные изделия некому производить и развозить. Тогда как сами предприятия имеют возможность нарастить объемы производства. Однако, молодые люди не спешат идти работать на хлебозаводы, поскольку их не устраивает уровень зарплат. По словам председателя аграрного комитета Нижегородского Заксобрания, также являющегося генеральным директором АО «Каравай» Игоря Тюрина, ежемесячная зарплата в 40-50 тыс. рублей не привлекает рабочую силу.
В этой связи руководители предприятий попросили разработать законодательные инициативы по упрощению миграционного законодательства для привлечения в отрасль трудовых мигрантов. Однако, ряд депутатов высказали сомнения, что эта мера поможет, так как иностранцы стремятся трудоустраиваться там, где больше платят, например, в строительстве.
Могут ли мигрантов заинтересовать зарплата в 40-50 тысяч рублей на хлебозаводах? Вы работали бы там за такие деньги?