Бош вазир ўринбосари Марат Хуснуллин 2030 йилга бориб қурилиш соҳасида ишчилар етишмаслиги ҳақида огоҳлантирмоқда. Унинг ҳисоб-китобларига кўра, иқтисодий ўсишнинг ҳозирги суръатида ишчи кучи етишмаслиги 400 минг кишига етиши мумкин.
“Агар иқтисодиёт шу суръатда, жумладан, қурилиш соҳасида ҳам ривожланса, 2030 йилга бориб тақчиллик 400 мингга етиши мумкин”, – дейди у.
Айни пайтда тақчиллик 50 мингга яқин кишини ташкил этади, бироқ Хуснуллин таъкидлашича, ушбу соҳада 11 миллиондан ортиқ ишчи борлиги фонида бу кадрлар етишмовчилиги эмас.
Август ойи бошида Қурилиш вазирлигининг Кадрлар маркази бошлиғи Елена Сенкевич Россияда қурилиш соҳасида кадрлар етишмаслиги тахминан 200 минг кишини ташкил этгани ҳақида фикр билдирган эди.
Шуни ҳам айтиш лозимки, Россия матбуоти долларга нисбатан рублнинг тушиб кетиши кўпчилик муҳожирларнинг ўз ватанларига қайтиб кетишига сабаб бўлиши  ҳақида огоҳлантирмоқда. Бироқ шунга қарамай, Россия минтақаларида мигрантларга қарши рейдлар кўплаб ўтказилди.

Дефицит рабочих в строительной отрасли к 2030 году может достигнуть 400 тысяч человек при нынешних темпах развития экономики, заявил вице-премьер Марат Хуснуллин.
“Если будет развиваться экономика теми темпами, в том числе и по строительству, то дефицит до 2030 года может быть до 400 тысяч”, – сказал он.
По его словам, сейчас дефицит составляет 50 тысяч человек. “На фоне 11 млн работающих в отрасли это не так много”, – уточнил он.
В августе руководитель Кадрового центра Минстроя Елена Сенкевич говорила, что дефицит кадров в отрасли строительства в России достигает 200 тысяч человек.
Следует также сказать, что российская пресса предупреждает, что падение курса рубля по отношению к доллару приведет к тому, что многие мигранты вернутся на родину. Однако, несмотря на это, в регионах России было проведено множество рейдов против мигрантов.