Россия қамоқхоналарида жазо ўтаётган Тожикистон фуқаролари орасида ўз ватанларига кўчирилишини сўраганлар сони ортиб бормоқда. Сўнгги ойларда бундай сўровлар сони кескин ошган: маҳбуслар уларни Украинадаги урушга жўнатишларидан қўрқишади.
Турли маълумотларга кўра, жангларда Россия қамоқхоналарининг собиқ асирлари бўлган 20 га яқин тожикистонлик ҳалок бўлган.
“Мамлакатимиз раҳбариятидан бизни ватанимизга кўчиришни сўраймиз”, дейди исмини ошкор қилишни истамаган Қозондаги маҳкумлардан бири.
У бошқа маҳбуслар қатори Украинага урушга жўнатишларидан қўрқади: “Барча Россия фуқаролари рўйхатга киритилиб, олиб кетилмоқда. Улар пул ва бошқа имтиёзлар ваъда қилиб, ватандошларимизни кўндиришга ҳаракат қилмоқда”.
Маҳбуснинг сўзларига кўра, узоқ давом этган ташвиқотдан сўнг ўттизга яқин тожикистонлик урушга кетишга рози бўлган: “Уларга фуқаролик ваъда қилинганми ёки бошқа нарса, билмайман, улар билан алоҳида суҳбатлар ўтказилмоқда, қандай шароит ваъда қилишаётгани маълум эмас».
Аввалроқ ОАВда Россия қамоқхоналарида жазо ўтаётган ўнлаб тожикистонликлар Украинадаги урушда қатнашгани ҳақида хабарлар тарқалган эди. Ўтган йили улар асосан “Вагнер” ХҲК  томонидан ёлланган. Энди маҳбусларнинг сўзларига кўра, Россия Мудофаа вазирлиги ёллаш билан шуғулланмоқда.
“Қариндошларимиз Бош прокуратурага хат ёзиб, жазони ўташни давом эттиришимиз учун бизни Тожикистон қамоқхоналарига ўтказишимизни сўрашди. Элчихонага ёзишди. Улар йигитларни ёллашаётганини тушунтиришди. Лекин ҳозирча жавоб бўлмади”, – дейди маҳбус.
Россиядаги тожик дипломатларидан бири Қозон колониясидаги ватандошлари билан алоқада эканини айтди, бироқ улардан ҳеч қандай расмий мурожаат олмаганини айтмоқда.
Аввалроқ Тожикистоннинг Россиядаги элчихонаси Россия қамоқхоналаридаги ватандош маҳбуслардан шикоятлар келиб тушганини маълум қилганди. Маҳкумлар, ўз навбатида, тожик расмийлари уларни ўз ватанларига экстрадиция қилишни хоҳламаётганини даъво қилмоқда. Адвокатларнинг айтишича, маҳбусни экстрадиция қилиш учун жиддий сабаблар бўлиши керак.
“Уларнинг қариндошлари ёзма равишда Тожикистон Бош прокуратурасига ёки жазони ўтаётган мамлакат Бош прокуратурасига мурожаат қилишлари керак. Агар уларнинг аризасида Тожикистон Бош прокуратураси экстрадиция қилиш учун жиддий сабаблар топса, у ҳолда жазо ўталаётган мамлакат Бош прокуратураси ёрдами билан маҳбусни Тожикистон қамоқхонасига ўтказади», – дея аниқлик киритади адвокат Бахтиёр Насруллоев.
Айрим ҳуқуқшуносларга кўра, расмий Душанбе маҳбусларни Тожикистон қамоқхоналарига ўтказишдан манфаатдор эмас.
“Урушдан олдин ҳам маҳбусни кўчириш масаласини ҳал қилиш қийин эди, – дейди адвокат Шуҳрат Қудратов, – ўшанда маҳкумларнинг ўзи ҳам буни хоҳламаган, чунки Тожикистондаги қамоқхоналардаги шароит Россияникидан анча ёмонроқ. Ва бу ҳолат, афтидан, кўплаб асирларнинг урушга юборилишига сабаб бўлади”.
Россия қамоқхоналарида жазо ўтаётган Тожикистон фуқаролари ҳақида расмий статистик маълумотлар йўқ. Икки йил олдин уларнинг сони тахминан 10 минг кишига етгани ҳақида хабар берилган эди. Россия колонияларидаги қанча тожик асирлари Россия қуролли кучлари сафида Украинадаги жанговар ҳаракатларда қатнашаётгани ҳақида маълумот йўқ. Тожикистон ички ишлар вазири Рамазон Раҳимзода Россия 100 га яқин тожик маҳбусларини Украинага жанг қилиш учун юборганини маълум қилган, бироқ жанг қилаётган ватандошларнинг умумий сонини айтмаган.

Все больше граждан Таджикистана, отбывающих наказание в российских тюрьмах, просят перевести их на родину. В последние месяцы количество таких обращений резко выросло: заключенные опасаются, что их отправят воевать в Украину.
По разным подсчетам, в боях уже погибли около 20 таджикистанцев – бывших заключенных российских колоний.
“Очень просим руководство нашей страны, чтобы перевели нас на родину”, – сказал один из осужденных в Казани (свое имя он просит не называть) корреспонденту Радио Озоди.
Он опасается, что его в числе других заключенных отправят на войну в Украину: “Всех граждан России вносят в списки и увозят. А наших соотечественников пытаются уговорить, обещая деньги и прочие блага”.
По словам заключенного, после продолжительной агитации примерно три десятка таджикистанцев согласились ехать на войну: “Я не знаю, им то ли обещали гражданство, то ли что-то еще. С ними по отдельности ведутся приватные беседы, и точно не известно, какие условия им обещают”.
Ранее СМИ писали об участии в войне в Украине десятков таджикистанцев, отбывавших сроки в российских колониях. В прошлом году их в основном вербовала ЧВК “Вагнер”, сейчас, по словам заключенных, вербовкой занимается министерство обороны России.
“Родные написали в Генеральную прокуратуру и попросили перевести нас в таджикистанские тюрьмы для дальнейшего отбывания срока. Написали посольству. Объяснили, что идет вербовка ребят. Но пока никакого ответа нет”, – рассказал заключенный в разговоре с корреспондентом.
Один из таджикистанских дипломатов в России рассказал, что держит связь с соотечественниками в казанской колонии, но уверяет, что официального обращения от них к ним не поступало.
Ранее в посольстве Таджикистана в России заявили, что получили жалобы от заключенных-соотечественников из российских тюрем. Осужденные, в свою очередь, уверяют, что власти Таджикистана не хотят их экстрадировать на родину. По словам юристов, для экстрадиции заключенного необходимы веские основания.
“Их родственники должны в письменном виде обратиться или в Генпрокуратуру Таджикистана, или в Генпрокуратуру страны, где они отбывают срок. Если в их заявлении Генпрокуратура Таджикистана найдет веские причины для экстрадиции, то она при содействии Генпрокуратуры страны отбывания переведет заключенного в таджикистанскую тюрьму”, – уточняет юрист Бахтиёр Насруллоев.
По словам некоторых юристов, официальный Душанбе не заинтересован в переводе заключенных в таджикистанские тюрьмы.
“Еще до войны перевод заключенного был трудно решаемым вопросом, – говорит адвокат Шухрат Кудратов, – да и сами заключенные тогда этого не хотели, потому что условия тюрем в Таджикистане намного хуже, чем в России. Там тюрьмы переполненные. И вот это обстоятельство, видимо, станет причиной отправки многих заключенных на войну”.
Официальной статистики о количестве граждан Таджикистана, отбывающих наказание в российских тюрьмах, нет. Два года назад сообщалось, что их число достигает примерно 10 тысяч человек. Нет сведений и о том, сколько таджикистанских заключенных российских колоний участвуют в боевых действиях в Украине в рядах российских вооруженных сил. Министр внутренних дел Таджикистана Рамазан Рахимзода заявил, что Россия отправила воевать в Украину около 100 заключенных таджикистанцев, но не назвал общее количество воюющих соотечественников.