Кореяга турмушга чиқиб кўчада қолган, натижада ёмон йўлларга кириб кетган ўзбек қизлари ҳақида бот-бот хабарлар чиқиб туради.
Ўтган йили ноябр ойида кореялик эркакка турмушга чиққан тошкентлик 23 ёшли З.ни ҳам эри етти кунлик чақалоғини тортиб олиб, ўзини паспортсиз кўчага ҳайдаб юборгани маълум қилинди.
Аёл фарзанди туғилиши билан эри болани тортиб олиб, уни кўчага ҳайдаганини, ҳозирда Сеулдаги муҳожирларга ёрдам марказида яшаётганини ҳикоя қилган.
Тошкентнинг Юнусободида катта бўлган З. ўзидан ўн етти ёш катта корейс эркагига турмушга чиққан.
Бунга у оиласининг ночорлигини сабаб қилиб кўрсатган.
Бу аёл Кореяга турмушга чиққан ўнлаб ўзбекистонлик аёллардан биридир.
Кореяликларга ўзбек қизларини топиб бераётган воситачи агентликларга “келин”ларнинг кейинги тақдирининг умуман қизиғи йўқ.
З. турмуш ўртоғининг қашшоқ эканлиги, ундан ҳатто овқатни ҳам қизғанишганини, эри унга умуман пул бермаслигини айтган.
“Улар мендан ўзининг фойдаси учун фойдаланди, фақат бола учун”, – дейди у.
Чақалоғини қайтариб олиш учун ёрдам сўраб бормаган идораси қолмаган. Унинг иши билан яхши таниш кореялик адвокатнинг айтишича, Жанубий Кореяда чет элдан келин олиб оила қурганлар орасида бунақа можаролар кўп бўлади.
Адвокат Анфсонг Жунг суд болани ё онасига, ё отасига бериш ҳақида қарор чиқариши кераклиги, бироқ бола Корея фуқароси бўлгани учун уни бу ерда виза асосида яшаб юрган онасига бериши анча мушкул иш эканлигини айтади.
Хориж давлатларида Ўзбекистон фуқаролари мураккаб вазиятга тушиб қолса Ўзбекистоннинг шу мамлакатдаги консулхоналари ёрдам қўлини чўзиб, ҳуқуқий ёрдам кўрсатиши керак.
Лекин З.нинг айтишича, Ўзбекистоннинг Жанубий Кореядаги элчихонаси ходимлари унинг ишига аралашолмасликларини айтишган.
Аёл адвокатлар катта пул сўраётгани, лекин қанақа қилиб бўлса ҳам боласини олиб, Ўзбекистонга қайтиб кетишни орзу қилмоқда.
Жанубий Кореяга турмушга чиққанига минг пушаймон бўлган З. ўзбекистонлик қизларга танишув агентликлари орқали турмушга чиқишдан олдин минг бора ўйлаб кўришни тавсия қилади.

Есть много сообщений об узбекских девушках, которые вышли замуж за южнокорейцев и была выгнана на улицу.
23-летняя З. из Ташкента, вышедшая замуж за корейца в ноябре прошлого года сообщается, что ее муж забрал ее семидневного ребенка и выгнал ее на улицу без паспорта.
Женщина рассказала, что после рождения ребенка муж забрал его и выгнал на улицу и сейчас она живет в центре для беженцев в Сеуле.
З. выросла в ташкентском Юнусабаде вышла замуж за корейца, который на семнадцать лет старше ее.
Она объяснила это бедностью своей семьи.
Эта женщина — одна из десятков узбечек, вышедших замуж за южнокорейских граждан.
Посреднические агентства, которые находят узбекских девушек для корейцев, не интересуются дальнейшей судьбой «невест».
З. рассказала, что ее муж был беден, что ей давали мало еды, вообще не давали денег.
«Они использовали меня для своей выгоды, только для рождения ребенка», — говорит она.
Не было ни одного офиса, куда она обратилась бы за помощью, чтобы вернуть ребенка. Корейский адвокат Анфсонг Юнг, знакомый с его работой, рассказал, что в Южной Корее много подобных конфликтов среди тех, кто женится на невестах-иностранках.
Адвокат заявил, что суд должен решить, отдать ли ребенка матери или отцу, но поскольку ребенок является гражданином Кореи, отдать его матери, которая живет здесь по визе, очень сложно.
Если граждане Узбекистана попадают в сложную ситуацию в зарубежных странах, консульства Узбекистана в этой стране должны протянуть руку помощи и оказать юридическую помощь.
Но З. сообщила, что сотрудники посольства Узбекистана в Южной Корее заявили, что не могут вмешиваться в её дела.
Женщина говорит, что адвокаты просят большие деньги, но несмотря ни на что, она мечтает забрать ребенка и вернуться в Узбекистан.
З. пожалела, что вышла замуж за южнокорейца и советует узбекским девушкам дважды подумать, прежде чем выходить замуж через агентства знакомств.