Хорижий фуқароларни депортация қилиш учун ажратилган маблағларни миграция бўлими ходими томонидан ўзлаштирилганлиги юзасидан жиноят иши судга юборилди.
Владимир шаҳри прокурори Россия Ички ишлар вазирлигининг Владимир вилояти бўйича миграция департаменти миграция назорати бўлимининг махсус топшириқлари бўйича собиқ катта инспекторига қарши айблов хулосасини тасдиқлади. Собиқ полициячи ўз мансаб мавқеидан фойдаланган ҳолда пулларни ўзлаштирганликда.
Текширув давомида аниқланишича, миграция хизмати ходими чет эл фуқароларини Россиядан ташқарига чиқариб юбориш (улар учун авиачипта сотиб олиш) тўғрисидаги қарорларни ижро этиш учун Ички ишлар вазирлиги кассасидан пул олган ҳолда, фуқаронинг қариндошларига ўз маблағлари ҳисобидан чипта сотиб олишни таклиф қилган.
Владимир вилояти прокуратурасининг хабар беришича, 2021 йилда Тожикистоннинг уч фуқароси авиачипталарни мустақил равишда сотиб олган бўлса-да, полициячи уларнинг 67 минг рубллик тўлов ҳужжатларини олиб кетган.
Полиция ходимининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари Россия Ички ишлар вазирлигининг Владимир вилояти бўйича ички хавфсизлик бошқармаси тезкор-қидирув бўлими ходимлари ҳамда ФСБ вилоят бошқармаси билан ҳамкорликда аниқланган. Ички ишлар органи ходими шаънига доғ туширувчи ҳуқуқбузарлик содир этгани учун ички ишлар органларидан лавозимидан озод этилди.
Тергов қўмитасининг хабар беришича, гувоҳлар сўроқ қилинган, ҳужжатлар олиб қўйилган ва текширилган, жорий ҳисобварақлардаги маблағлар ҳаракати таҳлил қилинган. Тергов жараёнида миграция хизматининг собиқ ходими айбини тан олди. Жиноий иш кўриб чиқиш учун Владимир шаҳрининг Октябр туман судига юборилган.

В суд направлено уголовное дело о присвоении сотрудником управления по вопросам миграции денежных средств, выделяемых на депортацию иностранных граждан.
Прокурором города Владимира утверждено обвинительное заключение в отношении бывшего старшего инспектора по особым поручениям отдела иммиграционного контроля управления по вопросам миграции УМВД России по Владимирской области. Экс-полицейский обвиняется в присвоении денег с использованием служебного положения.
Следствием установлено, что сотрудник миграционной службы, получая в кассе УМВД деньги на исполнение решений о депортации иностранных граждан за пределы России (для приобретения им авиабилетов), предлагал родственникам депортируемых покупать билеты за свой счет.
Прокуратура Владимирской области сообщает, что в 2021 году три гражданина Таджикистана самостоятельно приобрели авиабилеты, а полицейский забрал у них платёжные документы, чтобы отчитаться в центре финансового обеспечения УМВД о выданных ему 67 тысячах рублей.
Противоправная деятельность полицейского была выявлена сотрудниками оперативно-розыскной части отдела собственной безопасности УМВД России по Владимирской области во взаимодействии с региональным УФСБ. Сотрудник полиции уволен из органов внутренних дел за совершение проступка, порочащего честь сотрудника органа внутренних дел
Владимирский СледКом сообщает, что проведены допросы свидетелей, изъята и осмотрена документация, проанализировано движение средств по расчетным счетам. В ходе расследования бывший сотрудник миграционной службы вину признал. Уголовное дело направлено в Октябрьский районный суд города Владимира для рассмотрения по существу.