Энди Мексика орқали АҚШга кетиш янада қийинлашиши мумкин.
Мексика Қўшма Штатлар билан чегарадош шаҳарларидан муҳожирларни ўз ватанларига депортация қилиш бўйича келишувга эришди ва яқинда чегарадан ўтишлар сонининг кўпайишига қарши курашиш бўйича янги саъй-ҳаракатларнинг бир қисми сифатида мигрантларни тўхтатиб қолиш учун бир қатор чоралар кўрди.
Мексика расмийлари жума куни Мексиканинг Сюдад-Хуарес шаҳрида (Техас штатининг Эл-Пасо шаҳри чегарасида) АҚШга ноқонуний ўтишлар кўпайганидан сўнг, халқаро кўприкни вақтинча ёпиб қўйди ва йирик юк поездлари қатновини тўхтатганидан сўнг АҚШ божхона ва чегара ҳимояси расмийлари билан учрашди.
Келишувнинг бир қисми сифатида Мексика фавқулодда ҳолат эълон қилинган Эл Пасо, Сан-Диего ва Эагле Пасс билан чегарадош шимолий шаҳарларида “босимни юмшатишга” рози бўлди. Мексика Миллий Миграция Институти маълумотларига кўра, улар, шунингдек, мигрантларнинг АҚШ-Мексика чегарасига темир йўл тизимидан фойдаланиб, ўз ҳаётларини хавф остига қўйишининг олдини олиш учун ўндан ортиқ чораларни кўради.
Ички хавфсизлик департаменти расмийсига кўра, АҚШ-Мексика чегараси бўйлаб муҳожирларнинг ўтишлари сони ўсиб бормоқда ва бу ҳафта 24 соат ичида 8,600 дан ошган. Бу май ойида 42-модданинг амал қилиш муддати тугаганидан сўнг чегарада ҳар куни 3500 га яқин қўлга олишлардан камроқ. Душанба куни 8000 дан ортиқ ҳибсга олинган.
АҚШ-Мексика чегарасининг иккала томонидаги, Тинч океанидан Мексика кўрфазигача бўлган чегарадош ҳудудлардаги нотижорат ташкилотлар ва расмийларнинг айтишича, миграциянинг ҳозирги ўсиши дезинформация ва Мексикада одам ўғирлаш ҳолатларининг кўпайиши билан боғлиқ бўлиши мумкин.
Мексика томони Венесуэла, Бразилия, Никарагуа, Колумбия ва Куба ҳукуматлари билан АҚШ-Мексика чегарасидан депортация қилинган фуқароларнинг қабул қилинганлигини тасдиқлаш учун музокаралар олиб боришини айтди. Шунингдек, у АҚШ чегара хизмати ходимларига Эл-Пасо билан боғланган Сюдад-Хуарес халқаро кўприги орқали муҳожирларни чиқариб юборишга рухсат беради.

Теперь поехать в США через Мексику может стать ещё сложнее.
Мексика заключила соглашение с Соединенными Штатами о депортации мигрантов из своих приграничных городов в их родные страны и предприняла ряд мер по сдерживанию мигрантов в рамках новых усилий по борьбе с недавним ростом числа пересечений границы.
Мексиканские официальные лица встретились с представителями таможенной и пограничной службы США в пятницу в Сьюдад–Хуаресе, Мексика – через границу от Эль-Пасо, штат Техас, – после недавнего всплеска нелегальных переходов в США, которые временно закрыли международный мост и приостановили основную систему грузовых поездов Мексики.
В рамках соглашения Мексика согласилась “сбросить давление” в своих северных городах, которые граничат с Эль-Пасо, Сан-Диего и Игл-Пасс, штат Техас, где мэр объявил чрезвычайное положение. Они также осуществят более десятка действий, чтобы помешать мигрантам рисковать своими жизнями, используя железнодорожную систему для достижения американо-мексиканской границы, по данным Национального института миграции Мексики.
Число переходов мигрантов вдоль американо-мексиканской границы растет, превысив 8600 за 24-часовой период на этой неделе, по словам представителя Министерства внутренней безопасности. Это по сравнению с примерно 3500 ежедневными арестами на границе после истечения срока действия Статьи 42 в мае, вызвавшего новые последствия для тех, кто пересекает границу незаконно. В понедельник было более 8000 задержаний.
Некоммерческие организации и официальные лица в приграничных общинах по обе стороны американо-мексиканской границы, от Тихого океана до Мексиканского залива, говорят, что нынешний всплеск миграции может быть вызван, среди прочего, дезинформацией и увеличением числа похищений в Мексике.
Мексиканская сторона заявила, что проведет переговоры с правительствами Венесуэлы, Бразилии, Никарагуа, Колумбии и Кубы, чтобы подтвердить получение своих граждан, депортированных с границы США и Мексики. Это также позволит агентам пограничной службы США высылать мигрантов через международный мост Сьюдад-Хуарес, который соединяется с Эль-Пасо.