Ички ишлар вазирлиги 153 та мобил пунктни жиҳозлаб улар ёрдамида Туркиянинг 30 та йирик шаҳрида ноқонуний муҳожирлар устидан назоратни кучайтиради.
Туркия Ички ишлар вазири Али Ерликая декабр ойидан бошлаб мамлакат бўйлаб кўчма миграция пунктлари орқали ноқонуний миграцияни назорат қилиш амалиётини кенгайтиришини маълум қилди.
“Бу амалиёт аввалроқ Истанбулда пилот режимда жорий қилинган. Тўққиз ой давомида бирорта ҳам муаммо юзага келмади. 1 октябрдан Анқара, Бурса, Измир ва Аданада мобил миграция пунктлари пайдо бўлади”, – дея унинг сўзларидан иқтибос келтирган ТРТ телеканали. 1 ноябрдан Ички ишлар вазирлиги 153 та мобил пунктни жиҳозлайди ва улар ёрдамида Туркиянинг 30 та йирик шаҳрида ноқонуний муҳожирлар устидан назоратни кучайтиради, 1 декабрдан эса бу амалиётни бутун мамлакат бўйлаб кенгайтиради.
Мобил миграция пункти – бу ҳужжатлар ва биометрик маълумотларни назорат қилиш учун зарур бўлган тизимлар ва қурилмалар билан жиҳозланган ўрта ўлчамдаги транспорт воситаси. Ерликаянинг сўзларига кўра, полиция ҳамма жойда, жумладан оммавий тадбирлар ва футбол ўйинларида ҳам ҳужжатларни танлов асосида текширади.
“Биз турист ёки чет эл фуқаросини ёнида ҳужжати бўлмаса, дарҳол миграция марказига юбормаймиз. Ҳа, ноқонуний миграцияга қарши кураш сабр-тоқат талаб қиладиган жараён. Қолаверса, Туркия туристик давлат. Биз хато қила олмаймиз, “- деди у. Расмийлар чет элликлар билан таржимонлар ва бошқа мутахассислар бўлган мобил пунктларда мулоқот қилишади. Бундан ташқари, у ерда бармоқ излари умумий миграция маълумотлар базасига нисбатан ҳам текширилиши мумкин.
Расмийлар аввалроқ тушунтирганидек, агар фуқаро шахсини тасдиқловчи ҳужжатни тақдим эта олмаса ва тизимда мамлакатда узоқ муддат бўлиш учун ҳужжатларни олишдан олдин олинадиган бармоқ излари бўлмаса, у ҳолда қонунбузар қўшимча текшириш учун миграция бўлимига олиб кетилади. Оддий сайёҳлар учун тартиб бошқача бўлиши кутилмоқда ва полиция уларнинг мамлакатда дам олишини қийинлаштирмайди.
Йил бошидан буён Туркия миграция идоралари 97,3 минг ноқонуний муҳожирни қўлга олди. Улардан 42,8 минг нафари мамлакатдан чиқариб юборилган. Асосан Афғонистон, Покистон, Эрондан келган 70 мингдан ортиқ ноқонуний мигрантларнинг республикага кириб келишининг олди олинди. Ҳукумат маълумотларига кўра, яшаш рухсати муддати тугаган ва узайтирилмаган 105 мингдан ортиқ хорижлик ҳаво йўллари орқали Туркияни тарк этган.

МВД оборудует 153 мобильных пункта и с их помощью усилит контроль за нелегалами в 30 крупных городах Турции.
МВД Турции с декабря распространит практику контроля нелегальной миграции посредством мобильных миграционных пунктов на всю страну. Об этом сообщил глава ведомства Али Ерликая.
“Эта практика была введена ранее в пилотном режиме в Стамбуле. За девять месяцев не были ни одной проблемы. С 1 октября мобильные миграционные пункты появятся в Анкаре, Бурсе, Измире и Адане”, – приводит его слова телеканал TRT. С 1 ноября МВД оборудует 153 мобильных пункта и с их помощью усилит контроль за нелегалами в 30 крупных городах Турции, а с 1 декабря распространит эту практику на всю территорию страны.
Мобильный миграционный пункт — это средних размеров транспортное средство, которое оборудовано системами и устройствами, необходимыми для контроля документов и биометрических данных. Как пояснил Ерликая, полиция будет выборочно проверять документы повсеместно, в том числе на массовых мероприятиях, на футбольных матчах.
“Мы не станем сразу отправлять туриста или иностранца в миграционный центр, если у него при себе не окажется документов. Да, борьба с нелегальной миграцией — это процесс, требующий терпения. К тому же Турция – туристическая страна. Мы не можем делать ошибок”, – сказал он. Власти будут общаться с иностранцами в мобильных пунктах, где будут переводчики и другие специалисты. Кроме того, там же можно будет проверить и отпечатки пальцев по общей миграционной базе.
Как ранее поясняли власти, если человек не может предоставить удостоверение личности, а в системе нет его отпечатков, которые сдает каждый владелец перед получением документов на долгосрочное пребывание в стране, то нарушитель доставляется в миграционное управление для дополнительной проверки. Для обычных туристов процедура, как ожидается, будет иной, и полиция не станет затруднять им отдых в стране.
С начала года миграционные власти Турции поймали 97,3 тыс. нелегалов. 42,8 тыс. из них были выдворены из страны. Предотвращено прибытие в республику более 70 тыс. нелегальных мигрантов в основном из Афганистана, Пакистана, Ирана. Более 105 тыс. иностранцев, у которых закончился и не был продлен срок вида на жительство, по предписанию властей покинули Турцию на авиатранспорте.