Улар орасида Ўзбекистон ҳам бор.
Германия федерал ҳукумати “миграция ҳамкорлиги” доирасида бир қанча давлатлар билан миграция масалаларини фаол муҳокама қилмоқда. Асосий мақсадлардан бири ноқонуний мигрантларни ўз ватанларига жадал қайтаришдир. Ҳозирда бу музокаралар олтита давлатга тегишли: Грузия, Молдова, Кения, Колумбия, Ўзбекистон ва Қирғизистон.
Марказий Осиёнинг икки давлати – Ўзбекистон ва Қирғизистон билан музокаралар аллақачон яхши ривожланган. Ўзбекистон билан май ойида, Қирғизистон билан эса сентябрда ўзаро англашув меморандуми имзоланган эди. Бу ҳаракатлар ноқонуний қочқинлар сонини камайтириш ва Германияга иммиграциянинг қонуний механизмларини яратишга қаратилган.
Музокаралардаги асосий нуқталардан бири Колумбия билан боғлиқ вазиятни ҳал қилиш бўлди. Бу мамлакат фуқароларининг бошпана сўраган мурожаатлари сони сезиларли даражада ошди: 2018 йилдаги 140 тадан фақат 2023 йилнинг биринчи ярмида 1500 тагача.
Германия Ички ишлар вазирлиги вакилининг таъкидлашича, Грузия ва Молдова Германияда рад этилган бошпана сўровларининг 10 фоиздан ортиғи ушбу икки давлат фуқароларига тегишли бўлганлиги сабабли алоҳида эътиборга олинган. Масалан, биргина 2023 йилнинг январидан августигача Германияга Грузия фуқароларидан 7405 та, Молдова фуқароларидан 2124 та мурожаат келиб тушган. Тбилиси ва Кишинёв ҳукуматлари ҳам кейинги музокараларга тайёрлигини билдирди.

Среди них есть и Узбекистан.
Федеральное правительство ведет переговоры с рядом стран по поводу так называемого “миграционного партнерства”, предусматривающего среди прочего быстрое возвращение из Германии на родину нелегальных мигрантов. В настоящее время, речь идет о шести странах, заявил во вторник, 3 октября, официальный представитель министерства внутренних дел. Это – Грузия, Молдова, Кения, Колумбия, Узбекистан и Кыргызстан.
Переговоры с двумя центральноазиатскими странами продвинулись уже довольно далеко. В начале мая был подписан Меморандум о взаимопонимании с Узбекистаном, в конце сентября – с Кыргызстаном. По словам пресс-секретаря, речь идет о сокращении числа нелегальных беженцев и в то же время создании возможностей для легальной иммиграции в Германию.
Специальный уполномоченный правительства ФРГ по миграционным соглашениям Йоахим Штамп (Joachim Stamp) в сентябре вел переговоры в Кении.
Колумбия, отметил пресс-секретарь МВД, находится в списке, в частности, потому, что количество заявлений о предоставлении убежища от граждан этой страны увеличилось со 140 в 2018 году до 1500 только в первой половине 2023 года. Он уточнил, что “Грузия и Молдова имеют особый приоритет, потому что более десяти процентов отклоненных заявлений о предоставлении убежища в Германии поступают только от граждан этих двух стран”, – уточнил он.  Так, от граждан Грузии с января по август 2023 года поступило 7405 заявлений, Молдавии – 2124. Правительства Тбилиси и Кишинева выразили готовность к переговорам.