6 октябрь куни Россия ва Ўзбекистон президентлари Владимир Путин ва Шавкат Мирзиёевнинг учрашувида икки давлат ўртасидаги таълим ва миграция масалалари муҳокама қилинди.
Владимир Путин Ўзбекистонда “Класс” қўшма лойиҳаси муваффақиятли амалга оширилаётганини таъкидлади. Ушбу лойиҳа рус тили ва умумтаълим фанларини ўқитиш сифатини оширишга қаратилган. Ўзбекистон мактабларига россиялик ўқитувчилар юборилмоқда, Шунингдек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ўзбек ўқитувчиларини қайта тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда.
Президент Путин айни дамда Россия олий ўқув юртларида 63 минг нафар ўзбекистонлик талаба таҳсил олаётганини, улардан 14 мингга яқини бюджет асосида таҳсил олаётганини таъкидлади. Бундан ташқари, Ўзбекистонда Россиянинг 14 та олий ўқув юртларининг филиаллари муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда.
Шунингдек, 2023 йилда Ўзбекистонда «Русские сезоны» халқаро лойиҳаси амалга оширилиб, унинг доирасида ўқув маҳорат сабоқлари, бадиий кўргазмалар, филмлар ва театрлаштирилган томошалар ўтказилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонлар Россияда меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқаролари учун ижтимоий кафолатларни яхшилаш масалаларини муҳокама қилиб, тегишли келишувни тайёрлашни тезлаштиришга келишиб олганини алоҳида таъкидлади. Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Россия олий ўқув юртлари ректорлари форумида кадрлар тайёрлаш ва илмий-академик алмашинув соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашдан манфаатдорлик билдирилди.

6 октября в Москве состоялась встреча президентов России и Узбекистана Владимира Путина и Шавката Мирзиёева. В ходе общения лидеры стран затронули, в том числе, вопросы миграции и образования.
Так, по словам Владимира Путина, в Узбекистане успешно реализуется совместный проект «Класс», нацеленный на повышение качества преподавания в Узбекистане русского языка и общеобразовательных предметов на нем. Также, как отметил президент России, в школы Узбекистана направляются российские учителя, ведется переподготовка узбекистанских педагогов. Причем делается это по предложению президента Узбекистана.
Президент России заявил, что на данный момент в российских вузах обучается 63 тыс. студентов из Узбекистана, причем около 14 тыс. из них — на бюджетной основе. Кроме того, в Узбекистане успешно действуют филиалы 14-ти российских вузов.
Также в 2023 году в Узбекистане был проведен международный проект «Русские сезоны», в рамках которого состоялись многочисленные образовательные мастер-классы, художественные выставки, кинопоказы и театральные постановки.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеёв заявил, что в ходе переговоров стороны отдельно остановились на вопросах усиления социальных гарантий для граждан Узбекистана, осуществляющих трудовую деятельность в России. РФ и Узбекистан договорились ускорить подготовку соответствующего соглашения. Кроме того, по словам Шавката Мирзиёева, на днях состоялся форум ректоров вузов Узбекистана и РФ, который подтвердил большой интерес к наращиванию сотрудничества в области подготовки кадров и научно-академического обмена.