Воқеа юзасидан тергов олиб борган прокуратура муштлашув саҳнасига айланган корхонада кўплаб қонунбузарликларни аниқлади.
Иркутск вилояти прокуратураси Ангарабўйидаги газ конларидан бирида бўлган мигрантлар ўртасидаги оммавий муштлашув ҳолатларини текширди. 300 дан ортиқ одам жаримага тортилди, бир неча ўнлаб одамлар мамлакатдан чиқариб юборилди.
Ковикта газ конденсати конида меҳнат муҳожирлари ўртасида оммавий муштлашув 23 июнь куни содир бўлган эди. Маълум қилинишича, жанжал компания ошхонасида навбатда турганлар орасида маиший келишмовчиликлар туфайли юзага келган. Натижада можаро тезда авж олган, баъзи маълумотларга кўра, унда 500 дан ортиқ одам қатнашган, улардан баъзилари турли даражадаги тан жароҳатлари олган.
Воқеа юзасидан тергов олиб борган прокуратура муштлашув саҳнасига айланган корхонада кўплаб қонунбузарликларни аниқлади. Ишчиларнинг меҳнатини муҳофаза қилиш ва яшаш шароитларига қўйиладиган талаблар бажарилмаган, иш ҳақи ўз вақтида тўланмаган, зарурий тайёргарликдан ўтмаган шахслар корхона қўриқлаш хизматига жалб қилинган.
Натижада, компания мансабдор шахслари маъмурий жаримага тортилди.
Кон ҳудудида яна тўртта ошхона жиҳозланди, қўриқлаш штаби кенгайтирилди. Муштлашув иштирокчиларига келсак, назорат органига кўра, жамоат тартибини бузганлик учун 300 дан ортиқ киши жаримага тортилган, 34 нафар муҳожирга “выдворение” – маъмурий чиқариб юбориш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Безорилик айби билан қўзғатилган жиноят иши бўйича бир неча киши судланиб, улардан беш нафарига нисбатан уй қамоғи ёки қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилди.

Проводившая проверку инцидента прокуратура выявила на предприятии, которое стало местом побоища, целый букет нарушений.
Прокуратура Иркутской области проверила обстоятельства массовой драки мигрантов на одном из газовых месторождений в Приангарье. Более 300 человек было оштрафовано, а несколько десятков и вовсе выдворили из страны.
Массовая драка рабочих-мигрантов на Ковыктинском газоконденсатном месторождении произошла еще 23 июня. Сообщалось, что она вспыхнула из-за бытовых разногласий в очереди в столовую предприятия. В итоге конфликт быстро разгорелся, по некоторым данным, в нем приняли участие свыше 500 человек, некоторые из них получили различные травмы.
Проводившая проверку инцидента прокуратура выявила на предприятии, которое стало местом побоища, целый букет нарушений. Не соблюдались требования охраны труда и условий проживания работников, несвоевременно выплачивались зарплаты, а для охраны предприятия были наняты лица, не прошедшие необходимого обучения.
В итоге, после принятых мер прокурорского реагирования, должностные лица предприятия получили административные штрафы. На территории месторождения оборудовали еще четыре столовые, а штат сотрудников охраны был расширен. Что касается непосредственно участников драки, то, как сообщает надзорное ведомство, более 300 человек получили штрафы за нарушение общественного порядка, в отношении 34 мигрантов было принято решение об административном выдворении. Несколько человек стали фигурантами уголовного дела о хулиганстве, пятерым из них суд назначил меру пресечения в виде домашнего ареста или заключения под стражу.