Россияда ресторан бизнеси МДҲ давлатларидан меҳнат муҳожирларини фаол равишда ишга таклиф қила бошлади.
Бу мазкур соҳада ошпазлар, официантлар, курьерлар ва бошқа мутахассисларнинг кескин етишмаслиги билан боғлиқ.
Бир қанча ресторанлар тармоғи, жумладан, “Якитория” ва “Шоколадница” МДҲ давлатларида ресторан ва ошхона ишчилари учун бўш иш ўринларини реклама қилмоқда. Компаниялар, шунингдек, ихтисослашган вакансия ресурслари орқали ҳам кадрларни қидирмоқда.
Муҳожир ишчиларнинг Россиядан чиқиб кетишига валюта курслари ва чипталар нархининг ошиши асосий сабаб бўлди. Ҳозирги вақтда ресторан бизнесида ошпазлар,  официантлар ва курьерлар энг кўп талаб қилинган касблардан бўлмоқда.
hh.ru маълумотларига кўра, жорий йил бошидан бери меҳнат муҳожирлари учун соҳадаги бўш иш ўринлари сони 70 фоиздан кўпроққа ошган. Мутахассисларнинг огоҳлантиришича, яқин келажакда Россиядаги ресторанларда таомлар нархи 15-20 фоизга ошиши мумкин.

Рестораторы России начали кампанию по привлечению к работе трудовых мигрантов из стран СНГ.
Например, сеть “Якитория” разместила на телевидении Киргизии рекламу о привлечении сотрудников зала и кухни для работы в заведениях на территории России. “Шоколадница” наняла подборщика вакансий в странах СНГ. Кроме того, компании размещают вакансии на специализированных ресурсах.
По словам предпринимателей, речь идет о поварах, официантах, курьерах, сборщиках заказов и пр. На рынке наблюдается острый дефицит этих специалистов за последний год. Основные причины оттока персонала из стран ближнего зарубежья в последнее время — существенный рост курса валют и увеличение стоимости билетов. Самая высокая потребность у ресторанного бизнеса сейчас в поварах, на втором месте — официанты и курьеры.
hh.ru приводит данные, согласно которым, количество вакансий по наиболее популярным специализациям трудоустройства мигрантов существенно выросли — более чем на 70% с начала этого года. Спрос на поваров, официантов и другой персонал общепита вырос на 75%, на курьеров, водителей, сотрудников склада и другой персонал в логистике – на 70%, на рабочий персонал – на 72%, сообщают “Известия”.
Напомним, рестораны в России осенью могут поднять цены. Заведения общепита страны прогнозируют увеличение стоимости меню в пределах 15–20%.