2022 йилда 19 мингга яқин, 2021 йилда 39 мингдан ортиқ квоталар ажратилган.
2024 йилда чет эл фуқароларига Россияда РВП – вақтинчалик яшаш учун рухсатномалар бериш квотаси 20 фоиздан кўпроққа қисқартирилади. Рухсатномаларнинг асосий қисми Москва ва Москва вилоятига ажратилади.
Россия Бош вазири Михаил Мишустин имзолаган фармонга кўра, келаси йили квоталар 10 595 донани ташкил этади. Москва учун 1500 та, Москва вилояти учун 750 та, Санкт-Петербург учун 300 тадан ажратилади.
Татаристон ва Бошқирдистон учун квоталар икки баробарга қисқартирилади – ҳар бир республика учун 250 та (2023 йилда – 500). Ҳудудлар ўртасида қўшимча равишда тақсимланадиган квота захираси 3178 тани ташкил қилади.
Таққослаш учун, 2023 йилда пойтахт ва вилоят 2750 та, Санкт-Петербургга эса 400 та, жами 13 535 та рухсатнома олган. 2022 йилда 19 мингга яқин, 2021 йилда 39 мингдан ортиқ квоталар ажратилган.
Сентябрь ойида жорий қабул кампанияси давомида Россия олий ўқув юртларига узоқ ва яқин хориждан 104 488 нафар абитуриент қабул қилинган.

В 2022 году выделили порядка 19 тыс. квот, в 2021 – более 39 тыс. квот.
В 2024 году квота на выдачу иностранным гражданам разрешений на временное проживание в России сократится более чем на 20%. Больше всего разрешений будет выделено Москве и Московской области, передает ТАСС.
Премьер-министр России Михаил Мишустин подписал распоряжение, согласно которому в следующем году квота составит 10 595 единиц. Для Москвы будет выделено 1500 единиц, для Подмосковья – 750, для Санкт-Петербурга – 300. Для Татарстана и Башкирии квоты сократятся в два раза – по 250 на каждую республику (в 2023 – по 500). Резерв квоты, который распределяется по регионам дополнительно, составит 3178 единиц.
Для сравнения, в 2023 году на столицу с областью пришлось 2750 разрешений, а на Петербург – 400, а всего – 13 535. В 2022 году выделили порядка 19 тыс. квот, в 2021 – более 39 тыс. квот.
В сентябре стало известно, что в российские вузы в нынешнюю приемную кампанию из стран дальнего и ближнего зарубежья поступили 104 488 абитуриентов.