Тергов маълумотларига кўра, Қамчи Қўлбоевнинг жиноий фаолиятига алоқадор ёки унга ҳомийлик қилган ўнлаб одамлар қўлга олинган.
Маълумки, ўтган ҳафталарда Қирғизистонда бир қанча жиноят олами вакиллари ўз қилмишларига пушаймон бўлиб, тўғри йўлга қайтишганини эълон қилган эди. Бунга сал олдинроқ, 4 октябр куни Бишкекда ўтказилган махсус операция давомида Қирғизистон ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан қирғизистонлик “вор в законе” Қамчибек Қўлбоевнинг йўқ қилинган эди.
Кеча қирғиз оммавий ахборот воситалари Қирғизистонга қонун ўғриси Қамчибек Асанбек (Қамчи Қўлбоев) ўлими учун қасос олиш учун келган ўзбекистонлик бир гуруҳ  шахслар ушлангани ҳақида хабар берди. Қўлга олиш чоғида улар бир қатор фуқароларнинг қотиллигига алоқадор бўлиб, қидирувда экани маълум бўлди.
Уларнинг шахси аниқланган, улар Ўзбекистон фуқаролари Каримбердиев Ойбек Аббос ўғли, Рустамов Азамат Шуҳратович ҳамда
Абдулкаффаров Исломхон Абдусамат ўғли экани маълум.
“Тергов-қидирув тадбирлари давомида улар жиноий дунё вакиллари уларга Қамчибек Асанбекнинг ўлими учун қасос олишга “буйруқ” беришганини айтишди. Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси ва “Алфа” махсус хизмати билан ҳамкорликда олиб борилган тезкор тадбирлар доирасида юқоридаги жиноятчилар 13 октябр куни Бишкек шаҳрида қўлга олиниб, Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идораларига топширилди”, — дейилади хабарда.
“Вор в законе” Қўлбоевнинг йўқ қилиниши билан Қирғизистонда тозалаш бошланди. Тергов маълумотларига кўра, Қамчи Қўлбоевнинг жиноий фаолиятига алоқадор ёки унга ҳомийлик қилган ўнлаб одамлар қўлга олинган. Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси томонидан тарқатилган видеолавҳаларда уюшган жиноий гуруҳ раҳбарининг улкан бойлиги ҳақида айтилади.
Миллий хавфсизлик давлат қўмитасининг расмий маълумотларига кўра, давом этаётган тергов ҳаракатлари давомида уюшган жиноий гуруҳнинг 40 дан ортиқ фаол аъзолари ва етакчилари қўлга олинган.

По данным следствия, арестованы десятки людей, причастных к преступной деятельности Камчи Колбаева или спонсировавших его.
Известно, что за последние недели несколько представителей криминального мира Кыргызстана заявили, что сожалеют о своих действиях и вернулись на правильный путь. Чуть ранее в ходе спецоперации в Бишкеке 4 октября кыргызский “вор в законе” Камчибек Колбоев был ликвидирован кыргызскими правоохранителями.
Вчера киргизские СМИ сообщили, что задержана группа людей из Узбекистана, приехавших в Кыргызстан, чтобы отомстить за смерть «вора в законе» Камчибека Асанбека (Камчи Колбоева). На момент задержания стало известно, что они причастны к убийству ряда граждан и находятся в розыске.
Их личности установлены: это граждане Узбекистана Каримбердиев Ойбек Аббас угли, Рустамов Азамат Шухратович и
Абдулгаффаров Исламхан Абдусамат угли.
“В ходе следствия они рассказали, что представители криминального мира дали им “заказ” отомстить за смерть Камчибека Асанбека. “Вышеуказанные преступники были задержаны 13 октября в Бишкеке и переданы правоохранительным органам Узбекистана в рамках оперативных мероприятий, проводимых совместно с ГКНБ и спецслужбой “Альфа””, – говорится в сообщении.
Чистка в Кыргызстане началась с ликвидации Колбоева. По данным следствия, арестованы десятки людей, причастных к преступной деятельности Камчи Колбоева или спонсировавших его. Видео, опубликованные ГКНБ, раскрывают огромные богатства лидера ОПГ.
По официальной информации ГКНБ, в ходе проводимого расследования были задержаны более 40 активных членов и лидеров ОПГ.