Йигирма йил аввал Якутск шаҳрида қотиллик содир этган жиноятчилар Саха Республикаси Олий суди суд ҳайъати томонидан айбдор деб топилди. Айбланувчиларнинг ёши 55 ва 38 ёшда бўлиб, улардан бири Тожикистон фуқароси, иккинчиси эса якутиялик аёл бўлган.
Ёқутистон Олий суди матбуот хизмати 2023 йил 17 октябрь куни апелляция кенгаши уларни қотиллик содир этишда айбдор деб топганини эълон қилди. Қотиллик 2003 йилда Якутск шаҳрида содир этилган.
Ёқутистон Олий суди аввалроқ Якутск шаҳар суди томонидан чиқарилган ҳукмни қисман ўзгартириб, Тожикистон фуқаросини қаттиқ тартибли ахлоқ тузатиш колониясида ўташ учун 15 йил қамоқ жазосига ҳукм қилди. Суд унинг илгари ҳам судланган шеригини бошқа суд ҳукми билан қисман қисқартириб, умумий режимдаги ахлоқ тузатиш колониясида ўташ учун 7 йилга озодликдан маҳрум қилди.
Суд ва тергов шуни кўрсатдики, 2003 йил 1 октябрдан 2003 йил 16 декабргача бўлган даврда айбланувчи Якутск шаҳрида кекса аёлдан хонани ижарага олган. Шундан сўнг шериги унинг хонасига кўчиб ўтган.
Айбланувчи жабрланувчига ёрдам бериш ва санаторийга юбориш ниқоби остида уни квартирадан олиб чиқиб, бўғиб ўлдирган ва жасадни Якутскдаги ташландиқ гаражга яширган. Кейин улар квартирани эгасининг шахсий буюмларидан бўшатиб, мулкни учинчи шахсларга сотиб юборишган.
Жиноятчилар терговни мураккаблаштириш мақсадида қўшниларига унинг доимий яшаш учун Новосибирскка кўчиб кетганини айтиб, жабрланувчининг номига авиачипта сотиб олишган. Қотилликни содир этганидан кейин улар Россияни тарк этиб, Тожикистонга қайтишган.
Маҳкумлар фақат 2022 йилдагина Москвада қўлга олинган. Улардан бири ўз айбини тан олишдан бош тортган бўлса, Москвада аллақачон судланган бўлган иккинчиси қўйилган айбловларга тўлиқ рози бўлиб, тергов билан фаол ҳамкорлик қилиб, бошқа шеригини ҳам маълум қилган. Бироқ кейинчалик унинг ўлими туфайли унга нисбатан жиноят иши тўхтатилган.

Судебная коллегия Верховного Суда российской республики Саха (Якутия) по уголовным делам признала 55-летнего уроженца Таджикистана и 38-летнюю уроженку Якутии виновными в убийстве, совершенное в г. Якутск 20 лет назад  – в 2003 году.
Пресс-служба Верховного суда Якутии 17 октября 2023 года сообщила, что апелляционная коллегия, изучив материалы уголовного дела и доводы подателей жалоб, признала их виновными в совершении преступления, предусмотренного п.п. «ж, з» ч. 2 ст. 105 Уголовного кодекса РФ (убийство, то есть умышленное причинение смерти другому человеку организованной группой из корыстных побуждений).
Частично изменив приговор, ранее выношенный Якутским городским судом, Верховный суд Якутии окончательно приговорил уроженца Таджикистана к 15 годам лишения свободы с отбыванием в исправительной колонии строгого режима. Ранее судимой соучастнице, суд, путем частичного сложения наказания по приговору Черемушкинского районного суда г. Москвы от 24 мая 2021 года суд окончательно назначил наказание в виде 7 лет лишения свободы с отбыванием наказания исправительной колонии общего режима.
Сами осужденные или их близкие и адвокаты недоступны для комментариев, но по версии следствия и суда, в период с 1 октября 2003 года по 16 декабря 2003 года осужденный под видом лица нуждающегося в жилье, арендовал у потерпевшей – пожилой жительницы г. Якутск комнату в квартире по ул. Ярославского,19. Позже к нему в комнату заселилась соучастница преступления.
Осужденные путем обмана и уговоров, в ходе совместного употребления с потерпевшей алкоголя, пытались заставить одинокую пожилую женщину подписать договор купли-продажи квартиры, но женщина категорически отказывалась. Тогда преступники под предлогом помещения потерпевшей в санаторий вывезли ее из квартиры, задушили и спрятали труп в смотровой яме заброшенного гаражного бокса по ул. Тихонова в Якутске.
После провели ремонт в квартире, избавились от личных вещей хозяйки и продали недвижимость третьим лицам. Чтобы запутать следствие осужденные на имя потерпевшей приобрели авиабилет в один конец, сказав соседям, что она переехала на постоянное местожительство в Новосибирск.
Через пару недель после убийства хозяйки и продажи ее квартиры, злоумышленники выехали в Таджикистан.
Осужденные были задержаны лишь в 2022 году в Москве. Как сообщает пресс-служба Верховного суда Якутии, мужчина вину не признал, а его подельница, уже осужденная в Москве по другому преступлению, с предъявленным обвинением согласилась полностью, активно способствовала расследованию преступления, выдав еще одного соучастника, в отношении которого впоследствии уголовное дело было прекращено в связи с его смертью.