Жорий йил бошида бир неча ўзбекистонлик АҚШга ИШИДга алоқадор одам ёрдамида киргани бунга сабаб бўлди.
Қўшма Штатлар хавфсизликни кучайтириш мақсадида Европа Иттифоқидан Ўзбекистон ва Тожикистон фуқаролари учун транзит визалари жорий этишни сўради. Бу қарор Марказий Осиёнинг айрим давлатларидан келган саёҳатчилар устидан назоратни кучайтиришга уриниш сифатида қабул қилинмоқда.
Ташаббус шу йил бошида бир гуруҳ муҳожирлар “ИШИД”га алоқадор контрабандачи ёрдамида АҚШга ноқонуний равишда кириб келган воқеага жавоб бўлди. АҚШ расмийлари Европа Иттифоқидан Европа аэропортлари орқали саёҳат қилган Ўзбекистон ва Тожикистон фуқароларига транзит визалари беришни сўраган.
Қарор айрим шахслар Европа орқали транзит ўтгандан сўнг АҚШга ноқонуний киришга уринишлари мумкинлигидан хавотирлар фонида қабул қилинди. Муҳожирлар ва ИШИДга алоқадор контрабандачилар ўртасидаги алоқа муҳожирлар аллақачон АҚШга кириб бўлганидан сўнг аниқланган.
Шунга қарамай, уларнинг аниқ террорчилик режаси бўлмаган. Ташаббус террорчилик таҳдидларидан глобал хавотирга тушган бир пайтда кўтарилган.
Таъкидлаш жоизки, миграция масаласи АҚШ ичида баҳсли масалалардан бири бўлиб қолмоқда. Кўпгина шаҳарлар, айниқса демократлар томонидан бошқариладиган шаҳарлар, келган муҳожирларни ресурслар билан таъминлашда қийналмоқда. Республикачилар президент Байденни чегара сиёсати учун танқид қилади.
Чегара хавфсизлигини мустаҳкамлаш учун Байден маъмурияти Мексикадан келган мигрантлар учун асосий кириш нуқтаси бўлган Техаснинг Рио Гранде минтақасида чегара тўсиқларини кучайтириш режаларини эълон қилди.
Байден маъмурияти ва Европа Иттифоқи расмийлари ўртасидаги музокаралар АҚШга киришга бўлган ноқонуний уринишларни тезкор аниқлаш ва олдини олишга қаратилган. Аммо Европа Иттифоқи ўз аъзолари билан тўғридан-тўғри музокаралар Европа миқёсидаги қоидаларни ўзгартиришдан кўра самаралироқ бўлиши мумкинлигини айтади.
Мавзу Байденнинг Европа Иттифоқи расмийлари Урсула фон дер Ляйен ва Шарл Мишел билан бўлажак учрашувида муҳокама қилиниши кутилмоқда.

Это произошло из-за того, что в начале этого года несколько узбекистанцев попали в США с помощью человека, связанного с ИГИЛ.
Соединенные Штаты обратились к Европейскому союзу (ЕС) с просьбой о введении транзитных виз для граждан Узбекистана и Таджикистана в целях ужесточения безопасности. Это решение связано с попыткой усилить меры контроля за путешественниками из некоторых стран Центральной Азии.
Эта инициатива ответом на инцидент, который произошел ранее в этом году, когда группа мигрантов незаконно попала в США с поддержкой контрабандиста, связанного с “Исламским государством”. Официальные лица США обратились к ЕС с просьбой выдавать транзитные визы гражданам Узбекистана и Таджикистана, которые путешествуют через европейские аэропорты.
Это решение вызвано опасениями, что некоторые лица могут попытаться незаконно въехать в США после транзита через Европу. Связь между мигрантами и контрабандистами, связанными с ИГИЛ, была выявлена, когда мигранты уже находились в США.
Несмотря на это, конкретного террористического заговора не было обнаружено. Эта инициатива пришла на фоне глобальной тревоги по поводу террористических угроз.
Следует отметить, что вопрос миграции остается одним из спорных вопросов внутри США. Многие города, особенно те, которыми управляют демократы, сталкиваются с трудностями в обеспечении ресурсов для прибывающих мигрантов. В то время как республиканцы критикуют президента Байдена за его политику в области границы.
Для укрепления безопасности границы, администрация Байдена объявила о планах по усилению пограничных барьеров в техасском регионе Рио-Гранде, который является одним из ключевых пунктов въезда мигрантов из Мексики.
Обсуждения между администрацией Байдена и представителями ЕС направлены на заблаговременное выявление и предотвращение потенциальных незаконных попыток въезда в США. Но ЕС заявил, что прямые переговоры с его членами могут оказаться более эффективными, чем общеевропейские изменения в правилах.
Эта тема ожидается быть предметом обсуждения на предстоящей встрече Байдена с представителями ЕС, Урсулой фон дер Ляйен и Шарлем Мишелем.