Россияда икки марта қамалган йигит уруш орқали нажот топмоқчи бўлди.
Машҳур украиналик журналист Дмитрий Гордон Беҳруз исмли тожикистонлик йигит билан суҳбат уюштирди. 26 ёшли йигит Россия қамоқхоналаридан Украина можаросида Россия томонида жанг қилишга ёлланганидан сўнг  украиналик ҳарбийлар томонидан қўлга олинган.
Беҳруз 2013 йилда, 16 ёшида Россияга келиб, отаси билан фермада ишлай бошлаган. У дастлаб қурилиш ва омборхоналарда ишлаган, бироқ 2016 йилда талончиликда айбланиб 7,5 йилга озодликдан маҳрум этилган. Қамоқда ўтказган беш йилдан сўнг у шартли равишда озод қилинган ва омборда ишлаган.
Бироқ кўп ўтмай у яна қонунни бузди ва бу сафар гиёҳванд моддаларни ташигани учун 8,5 йилга озодликдан маҳрум этилди.
Украинада уруш бошланганда воқеалар янгича тус олди. Бу вақтда Беҳруз Толятти шаҳридаги колонияда эди. Унинг сўзларига кўра, у ерга маҳбусларни фронтга боришга ва Россияга ёрдам беришга кўндириш учун ёлловчи кимсалар  кела бошлаган. Биринчи бўлиб “Вагнер” хусусий ҳарбий компанияси раҳбари Евгений Пригожин уларга урушда олти ойлик хизматдан сўнг озод этилишни ваъда қилди. Колонияда 500 дан ортиқ маҳбус бўлган ва улардан 200 дан ортиғи Пригожин билан урушга боришга рози бўлган. Кейинчалик, яна икки марта маҳбусларни Россия қуролли кучларига қўшилишга даъват қилишди. Бу сафар Россия Мудофаа вазирлиги уларга олти ой хизмат қилиш, кейин армияда қолиш ёки судланмаган ҳолда озодликка қайтиш имкониятини таклиф қилди.
Бироқ, Беҳрузнинг сўзларига кўра, “вагнер”чилардан фарқли ўлароқ, улар фронтда жанг қилиш учун маҳбусларни жалб қилишаётганини очиқ тан олишган, Россия Мудофаа вазирлиги вакиллари улар иккинчи мудофаа чизиғида хизмат қилиш,  асосан хандақ қазиш, ҳарбий иншоотларни таъмирлаш каби муҳандислик ишлари билан шуғулланишларига ишонтиришган. Худди шундай ваъдалар билан 110 нафар маҳбус, жумладан Беҳрузни қамоқ кийимларини ҳарбий кийимга алмаштиришга ва фронтга кетишга кўндиришди.
2023 йил май ойида улар Донецк вилоятига олиб кетилди, у ерда икки ҳафталик тезкор ҳарбий курсдан сўнг улар хандақ қазишга юборилди. Бироқ, бир ой ўтгач, июн ойида, мудофаанинг иккинчи чизиғида хизмат қилиш ҳақида олдиндан ваъда қилинганига қарамай, улар олдинги чизиққа ташланди.
Беҳрузнинг айтишича, шундан сўнг қисқа вақт ичида 110 жангчидан атиги 35 нафари қолган, қолганлари ё ҳалок бўлган ёки жароҳатланган. Ҳалок бўлганларнинг жасадлари бир неча кун жанг майдонида қолиб кетган. Бу даҳшатли ҳолат Беҳруз ва унинг сафдошларида қаттиқ таассурот қолдириб, улар ҳарбий хизматдан воз кечиб, бошқа ҳеч қачон қурол ишлатмасликка қасамёд қилишди.
Уларнинг отрядида атиги 35 киши қолганида, улар дам олишга жўнатилди. У ерда улардан бири унинг Украина томонида жанг қилаётган қариндоши борлигини айтади. Бу қариндоши уларга Украина қуролли кучларига таслим бўлишни таклиф қилган. Маҳбусларнинг аксарияти бу таклифни қабул қилганидан сўнг украиналиклар уларга мина майдонларини хавфсиз кесиб ўтиш йўналишини тақдим этди. Бу лаҳза Беҳруз ва унинг сафдошлари учун ҳал қилувчи бўлиб, украиналикларга таслим бўлишга қарор қилишди.
Айни дамда Беҳруз 10 йилдан бери ватанини кўрмаганини айтиб, у ерга қайтишга интилади. Унинг орзуси ватани Тожикистонга қайтиш.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг 24 февралида Россия Украинага қуролли босқин бошлади ва дастлабки ҳафталарда бу мамлакатнинг анчагина ҳудудини эгаллаб олишга муваффақ бўлди. Бироқ, бундан кейин вазият ўзгарди ва Украина қуролли кучлари баъзи ҳудудларни қайтариб олишга муваффақ бўлди. Шу муносабат билан сафарбарликни бошлаган Россия ҳукумати Украинадаги ҳарбий амалиётларда иштирок этиш учун маҳбусларни ҳам фаол жалб қилди. Мигрантларга осон фуқаролик ва юқори маош, маҳбусларга эса тезда озодлик ваъда қилинган. Олинган маълумотларга кўра, юзлаб Тожикистон фуқаролари шу йўл билан урушга ёлланган. Украинада ҳалок бўлганларнинг аксарияти тезроқ озод бўлиш умидида жангга борган маҳбуслар эди.

Дважды заключенный: История мигранта, выбравшего войну в Украине.
Известный украинский журналист Дмитрий Гордон провел интервью с молодым таджиком по имени Бехруз. Этот 26-летний мужчина оказался в плену у украинских вооруженных сил после того, как его завербовали в российских тюрьмах и уговорили вступить в бой на стороне России в украинском конфликте.
История Бехруза началась в 2013 году, когда он, будучи еще подростком в возрасте 16 лет, приехал в Россию, чтобы присоединиться к своему отцу, работающему на ферме. Вначале он работал на стройках и складах, но в 2016 году он был арестован по обвинению в краже с разбоем и приговорен к 7,5 годам лишения свободы. После отсидки почти пяти лет, ему предоставили условное освобождение, и он нашел работу на складе. Однако вскоре он снова нарушил закон и был приговорен к 8,5 годам тюремного заключения, на этот раз за перевозку наркотиков.
События приняли новый оборот, когда началась война в Украине. В это время Бехруз находился в колонии в городе Тольятти. По его словам, туда начали приезжать эмиссары, которые уговаривали заключенных отправиться на фронт и помочь России. Первым приехал глава частной военной компании “Вагнер” Евгений Пригожин, обещая им освобождение через полгода активной службы в войне. В колонии было более 500 заключенных, и более 200 из них согласились отправиться на войну с Пригожиным. Позднее, два других раза, заключенных уговаривали присоединиться к вооруженным силам России, в том числе через Министерство обороны России, предлагая им шанс служить полгода и далее либо остаться в армии, либо вернуться на свободу без судимостей.
Однако, по словам Бехруза, в отличие от членов “ЧВК Вагнер”, которые откровенно признавали, что вербуют заключенных для боевых действий на передовой, представители Минобороны России заверяли, что они будут служить на второй линии обороны и в основном заниматься инженерными работами, такими как копка окопов и ремонт военных сооружений. Подобные обещания убедили еще 110 заключенных, включая Бехруза, обменять тюремную одежду на военные униформы и отправиться на фронт.
В мае 2023 года их доставили в Донецкую область, где прошли быстрые военные курсы в течение двух недель, после чего их отправили копать окопы. Однако через месяц, в июне, им приказали выступить на передовую, несмотря на ранее данные обещания о службе на второй линии обороны.
Бехруз рассказал, что в короткий срок после этого они понесли значительные потери. Из 110 бойцов осталось всего 35. Остальные либо были убиты, либо получили ранения, включая ампутации конечностей. Тела павших оставались бездвижно на боевом поле на протяжении нескольких дней, и их никто не поднимал. Эта ужасная ситуация оставила на Бехрузе и его товарищах неизгладимое впечатление, заставив их отречься от военной службы и клясться, что никогда больше не воспользуются оружием.
Когда в их отряде осталось всего 35 человек, они были отправлены на отдых. Там один из их сослуживцев рассказал о том, что у него есть родственник, который сражается на стороне Украины на другой линии фронта. Этот родственник предложил им сдаться украинским вооруженным силам. Большинство заключенных приняли это предложение, и украинцы предоставили им маршрут, который позволил им безопасно пересечь минные поля и избежать обстрелов. Этот момент стал решающим для Бехруза и его товарищей, и они решили сдаться украинцам.
На данный момент Бехруза тоска по Родине, Таджикистану, переполняет. Он признается, что он уже 10 лет не видел своей родины и стремится вернуться туда. Его желание – вернуться домой, на Родину, в Таджикистан.
Следует напомнить, что 24 февраля 2022 года Россия начала вооруженное вторжение в Украину и в первые недели смогла захватить значительную территорию этой страны. Однако после этого ситуация изменилась, и украинские вооруженные силы смогли вернуть некоторые территории. В связи с этим Россия начала мобилизацию и активно вербовала мигрантов и заключенных для участия в военных операциях на Украине. Мигрантам обещали легкое получение гражданства и высокие зарплаты, а заключенным быструю свободу. По полученной информации, сотни таджикских граждан были вербованы таким образом. Многие из них погибли в Украине, и большинство погибших оказались заключенными, которые отправились воевать, надеясь на быстрое освобождение.
Такова история Бехруза и многих подобных ему, которые стали жертвами вербовки и втянутыми в конфликт, который был им чужд и разрушителен.