Ўзбекистон Президенти маслаҳатчиси Қаҳрамон Қуронбоев Давлат Думаси вице-спикери Владислав Даванков билан учрашувда ўзбекистонлик меҳнат муҳожирларининг фарзандлари учун Россияда хусусий боғча ва мактаблар очишга ёрдам беришни сўради. Унинг фикрича, муассасалар ватандошлар ҳисобидан қурилиши ва Россия таълим дастури асосида ишлаши керак.
Қаҳрамон Қуронбоевнинг сўзларидан
агентлиги иқтибос келтиришича, бундай сўров Россияда ишлаётган Ўзбекистон фуқаролари орасида болаларни боғча ва мактабларга жойлаштириш билан боғлиқ муаммолар фонида юзага келган. Қуронбоев, шунингдек, Россия ҳукуматига Россияга келаётган Ўзбекистоннинг ёш фуқаролари учун миграция тартибларини соддалаштиришни таклиф қилди.
FinExpertiza компаниясининг 2023 йил бошидаги маълумотларига кўра, 2022 йилда Ўзбекистондан меҳнат муҳожирлари оқими 35,1 фоизга (377,7 минг киши) ошган. Жаҳон банки маълумотларига кўра, 2023 йилнинг биринчи чорагида Россияга 600 мингдан ортиқ Ўзбекистон фуқароси келган.
16 август куни Россия президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш раҳбари Валерий Фадеев муҳожирларнинг фарзандлари рус тилини билмаса, умумтаълим мактабларига қабул қилинмаслигини айтган эди. Унинг фикрича, уларга тилни махсус марказларда ўргатиш керак. 8 октябрь куни Давлат Думасига мигрантларнинг тиббиёт муассасалари, дорихоналар, мактаблар, шунингдек, такси ва юк ташиш саноатида ишлашини тақиқловчи қонун лойиҳаси киритилди.

Советник президента Узбекистана Кахрамон Куранбаев на встрече с вице-спикером Госдумы Владиславом Даванковым попросил оказать содействие в деле открытия в России частных детских садов и школ для детей трудовых мигрантов из республики. По его идее, учреждения должны быть построены за счет средств соотечественников и работать по российской образовательной программе.
По словам Кахрамона Куранбаева, которые приводит
, такая просьба возникла на фоне проблем с устройством детей в детсады и школы у граждан Узбекистана, работающих в России. Господин Куранбаев также предложил российским властям упростить миграционные процедуры для молодых граждан Узбекистана, приезжающих в Россию.
По данным FinExpertiza на начало 2023 года, за 2022 год приток трудовых мигрантов из Узбекистана вырос на 35,1% (377,7 тыс. человек). В первом квартале 2023 года, по данным Всемирного банка, в Россию въехало более 600 тыс. граждан Узбекистана.
16 августа глава Совета при президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека Валерий Фадеев заявил, что детей мигрантов не стоит брать в общеобразовательные школы, если они не знают русский язык. По его мнению, их нужно обучать языку в специальных центрах. 8 октября в Госдуму внесли законопроект, который запрещает мигрантам работать в медучреждениях, аптеках, школах, а также в сфере такси и грузоперевозок.