Россия ҳукумати молия институтлари ўз фуқаролари ва хорижликларга Россия банкларининг карталари ва улардаги ҳисоб рақамларини масофадан очиш ҳуқуқига эга бўлган давлатлар рўйхатини тасдиқлади. Рўйхатга собиқ СССР таркибидаги барча Марказий Осиё республикалари – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон киритилди, деб ёзади “РБК” Россия Федерацияси Вазирлар Маҳкамаси қарорига таяниб.
Рўйхатда жами 25 та давлат бор. Энди Марказий Осиё давлатларидан ташқари Озарбайжон, Жазоир, Арманистон, Баҳрайн, Беларус, Бразилия, Миср, Ҳиндистон, Индонезия, Қатар, Хитой, Қувайт, Малайзия, Монголия, БАА, Уммон, Покистон, Саудия Арабистони, Таиланд ва Туркия давлатлари фуқаролари ҳам Россия банк карталарини масофадан очиши мумкин.
Нашрнинг аниқлик киритишича, шу йилнинг июнь ойида Давлат Думаси қонун ҳужжатларига Россия банкларига чет элликлар ва Россия Федерациясининг норезидент компаниялари учун масофавий форматда ҳисоб рақамларини очиш, шунингдек, карталарни рўйхатдан ўтказишга рухсат берилганлиги тўғрисидаги қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритди. Ушбу хизматни тақдим этиш учун молия институти чет эллик ҳамкор билан шартнома тузиб, мижоз ўз мамлакатида идентификациядан сўнг, Россияда электрон ҳисоб эгаси бўлиши мумкин ва Россия Федерациясига келганида банк картасини олиши мумкин.
2023 йил сентябрь ойида Россия миллий тўлов карталари тизими раҳбари Владимир Комлев бозорнинг бир нечта йирик иштирокчилари бир вақтнинг ўзида хорижликлар учун карталарни чиқариш вариантлари устида ишлаётганини айтган эди. Мутахассиснинг сўзларига кўра, бу ҳозирда ўта долзарбдир. Чунки у МИР карталари эгаларига ўз мамлакатида очилган ҳисоб рақамидан онлайн тарзда тўлдириш имконини беради.
Янгиликнинг долзарблиги Visa ва MasterCard тизимлари ўтган йили Россияни тарк этганидан сўнг Россия Федерациясида чиқарилган карталар чет элда ишлашни ва хорижий банклар томонидан чиқарилган карталар Россия ҳудудида ишлашни тўхтатганидан сўнг пайдо бўлган муаммолар бўлди. Шу сабабли, Россия ҳукумати чет эллик сайёҳлар ва ишбилармонлар маҳаллий молиявий инфратузилмадан узилиб қолгани ва улар товар ва хизматлар учун тўлай олмагани айтади.

Власти России утвердили перечень стран, финансовые организации которых вправе удаленно открывать своим гражданам и иностранцам карты российских банков и счета в них. В список вошли все центральноазиатские республики бывшего СССР — Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан, передает РБК со ссылкой на постановление Кабмина РФ.
Всего в перечне значатся 25 государств. Кроме стран Центральной Азии в нем присутствуют Азербайджан, Алжир, Армения, Бахрейн, Белоруссия, Бразилия, Египет, Индия, Индонезия, Катар, Китай, Кувейт, Малайзия, Монголия, ОАЭ, Оман, Пакистан, Саудовская Аравия, Таиланд и Турция.
Как уточняет издание, еще в июне текущего года Госдума приняла изменения в законодательство о том, что российским банкам разрешили открывать счета иностранцам и компаниям-нерезидентам РФ в удаленном формате, а также регистрировать карты. Чтобы предоставить данную услугу, финансовая структура должна заключить договор с иностранным партнером, делегировав банку другой страны функции по проверке личности клиента или его представителя. Таким образом, после идентификации в своем государстве любой желающий сможет стать владельцем электронного счета в России, а по прибытии в РФ получить банковскую карту.
В сентябре 2023 года глава российской Национальной системы платежных карт Владимир Комлев говорил, что сразу несколько крупных игроков рынка прорабатывают варианты выпуска карт для иностранцев. По словам эксперта, это востребованный сервис, так как он позволит держателям карт «МИР» пополнять свой платежный инструмент в режиме онлайн со счета, открытого в той стране, откуда приехал человек.
Актуальность нововведения объясняет тот факт, что после ухода из России систем Visa и MasterCard в прошлом году у многих клиентов возникли сложности: карты, выпущенные в РФ, перестали работать за границей, а эмитированные зарубежными банками — на российской территории. Из-за этого, как признали российские власти, иностранные туристы и бизнесмены оказались отрезанными от местной финансовой инфраструктуры и лишились возможности оплачивать товары и услуги.