Нега россиялик иш берувчилар мигрантларни афзал кўради ва Россия меҳнат бозори қўшни давлатлардан келган меҳмонлар томонидан эгаллаб олиняптими?
Россияда ишчи кучининг кескин танқислиги мавжуд ва ҳатто кўп сонли янги мигрантларга ҳам албатта иш чиқади. Бу фикрни hh.ru иш қидириш порталининг бош директори Дмитрий Сергиенков билдирди.
Россиянинг кўп аҳолисининг фикрича, мигрантлар иқтисодиётнинг бутун тармоқларини эгаллаб олган: такси хизматлари, чакана савдо, қурилиш ва бошқалар. Бироқ, бу ҳам иқтисодий ривожланиш учун етарли эмас, дейди экспертлар.
hh.ru бош директори Дмитрий Сергиенков таъкидлаганидек, IT-технологияларнинг жадал ривожланиши билан оддий одамлар учун тобора кўпроқ иш ўринлари очилмоқда.
“Олдин IT иш ўринлари сонини қисқартиради, сунъий интеллект ҳаммамизнинг ўрнимизни эгаллайди, деган гап бор эди. Бироқ, у фақат иш ўринларини яратади. Ҳозир бизнинг компаниямиз миграция учун катта талабни бошдан кечирмоқда. Шу билан бирга, бу соҳада маҳаллий ишчи кучи билан рақобат ҳам яратилмаган. Агар Москва ҳақида гапирадиган бўлсак, муҳожирлар ўртасида рақобат шунчалик кучлики, яна 5 миллион одамни ишга олиш мумкин ва уларга ҳам иш бор”, — дейди Дмитрий Сергиенков.
Узоқ Шарқ ҳақида гапирар экан, макро-филиал директори Ксения Аверина Марказий Осиёдан меҳнат муҳожирлари кўпинча қурилиш соҳасида ишлаш учун келишини таъкидлаган. Ўртача, улар минг доллардан бир оз кўпроқ пул ишлашади, пулнинг катта қисми уйга юборилади ва қолган маблағни улар Россияда сарф қилади.
Шу билан бирга, умумий муҳожирлар ҳақида гапирар экан, мутахассислар Узоқ Шарққа нафақат қўшни давлатлардан, балки Осиё давлатларидан, жумладан, хитойлик ишчилар ҳам боришини таъкидлашади. Масалан, ҳозирда хитойлик қурувчилар Орлиная тепалигида музей мажмуасини қурмоқда. Приморьега Шимолий Кореядан ҳам ишчилар келяпти, айрим компаниялар Жануби-Шарқий Осиё ва Африкадан ишчиларни жалб этишни режалаштирмоқда.
“Дунёдаги меҳнат бозорларига назар ташласангиз, Африка ва бир қанча Осиё давлатларини истисно қилганда, уларнинг деярли барчасида ишчи кучи танқис”, — дея қўшимча қилган Сергиенков.
Мутахассисларнинг фикрича, россиялик ишчилар ва муҳожирлар ўртасидаги ўзига хос хусусият уларнинг меҳнатга бўлган турлича ёндашувидир. Мигрантлар ўртача иш ҳақи билан бўш иш ўринларига тезроқ жавоб беришади. Иш берувчилар мигрантларни меҳнатсеварлиги ва ёмон одатлари йўқлиги учун қадрлашади.
“Агар Приморье аҳолиси турли бонуслар ва маошлар учун савдолашса, мигрант таклиф қилинган вариантга рози бўлади.
Шунинг учун биз улар бозорни мақсадли эгаллаб олишяпти, дейишга тайёр эмасмиз – иш берувчи ўз позициясида туриши керак”, — дея қўшимча қилади Ксения Аверина.
Муҳожирлар учун энг оммабоп касблар: ҳайдовчилик, фаррошлик ва ишчилик. Ушбу касблар учун резюме йўқ бўлса-да, энг харидоргир. Бундан ташқари, бу ҳолда иш сифати ёки хизмат кўрсатиш даражаси учун хавф тўлиқ иш берувчи томонидан қопланади.

Почему российские работодатели предпочитают мигрантов и не захватывают ли российский рынок труда приезжие из соседних стран?
Острый дефицит рабочей силы наблюдается в России, причем даже астрономическое количество новых мигрантов обязательно найдет себе работу. Такое мнение высказал генеральный директор портала по поиску работы hh.ru Дмитрий Сергиенков.
Практически засилье трудовых мигрантов из бывших республик Советского союза отмечают многие жители России. Причем граждане считают, что мигранты занимают целые сферы экономики: услуги такси, розничная продажа, строительство и многие другие. Однако даже этого не хватает для развития экономики, считают эксперты.
Как отметил генеральный директор hh.ru Дмитрий Сергиенков, с массовым развитием IT-технологий для обычных людей появляется все больше рабочих мест.
«Раньше говорили, что IT должны сокращать количество рабочих мест, что искусственный интеллект нас всех заменит. Однако в итоге он только создает рабочие места. Сейчас наша компания отмечает огромный спрос на миграцию. При этом в этой сфере даже не создается конкуренция с локальной рабочей силой. Если говорить о Москве, там высокая конкуренция среди мигрантов, настолько, что можно завести еще 5 млн человек и они найдут себе работу», – отметил Дмитрий Сергиенков.
Говоря о Дальнем Востоке, директор макрофилиала Ксения Аверина подчеркнула, что трудовые мигранты из Средней Азии чаще всего приезжали работать на стройках. В среднем они зарабатывали немногим больше тысячи долларов, где большую часть средств отправляли родственникам, а на оставшиеся средства продолжали существовать в России.
При этом, говоря вообще о мигрантах, эксперты подчеркнули, что на Дальний Восток едут не только из ближнего зарубежья, но и из стран Азии, в том числе китайские рабочие. К примеру, в настоящее время строители из Поднебесной возводят музейный комплекс на сопке Орлиной. Также попадают в Приморье рабочие из Северной Кореи, и некоторые компании продумывают планы по привлечению рабочих из стран Юго-Восточной Азии и Африки.
«Если смотреть на рынки труда по всему миру, то они практически все дефицитные. Кроме, Африки и нескольких азиатских стран», – добавил Сергиенков.
Отличительной чертой между российскими рабочими и мигрантами являются различные подходы к работе, отмечают эксперты. Так, мигранты быстрее откликаются на вакансии со средней заработной платой. Работодатели же ценят мигрантов за трудолюбие и отсутствие вредных привычек.
«Если житель Приморья будет выторговывать себе различные бонусы и оклады, то мигрант согласится на предложенный вариант. Поэтому не готовы сказать, что они целенаправленно захватывают рынок – работодателю необходимо закрыть позицию», – добавила Ксения Аверина.
Самыми популярными позициями для мигрантов остаются: водители, дворники, разнорабочие. По этим профессиям у них наибольший отклик, даже несмотря на отсутствие резюме. Причем риски за качество работ или уровень сервиса в этом случае на себя берет полностью работодатель.