Томск вилоятига Ўзбекистон делегацияси ташриф буюрди. Ташриф доирасида Томск Катта университети олий ўқув юртлари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбатда маҳаллий ўзбек диаспораси вакиллари ҳам иштирок этди.
Суҳбат натижасида, хусусан, Ўзбекистоннинг ўсиб бораётган иқтисодиёти учун, жумладан, олий таълим билан боғлиқ бўлмаган кадрларни профессионал онлайн курслар форматида тайёрлаш ва қайта тайёрлаш бўйича келишувларга эришилди. Бундан ташқари, томонлар талабалар алмашинувини амалга оширишга келишиб олдилар.
Эслатиб ўтамиз, айни пайтда Томск давлат университетида ўзбекистонлик 487 нафар талаба таҳсил олмоқда. Ваҳоланки, уч йил олдин бундай одамлар сони 200 тани ташкил этган. Ўз-ўзидан кўриниб турибдики, эришилган келишувлар туфайли Томскда таҳсил олаётган Ўзбекистон фуқаролари сафи янада кенгайиши мумкин.

Делегация из Узбекистана посетила Томскую область. В ходе визита состоялась встреча с представителями вузов Большого университета Томска. Также в общении поучаствовали члены местной узбекской диаспоры.
По итогам общения, в частности, были достигнуты договоренности касательно подготовки и переподготовки кадров для растущей экономики Узбекистана, в том числе не связанных с получением высшего образования, например, в формате профессиональных онлайн-курсов. Кроме того, стороны договорились проводить студенческие обмены. Отметим, что на сегодняшний момент в Томском государственном университете обучается 487 студентов из Узбекистана. При этом три года назад таковых было 200 человек. Очевидно, что благодаря достигнутым договоренностям количество узбекистанцев, обучающихся в Томске, может расти и дальше.