Маълумки, шу кунларда Исроил давлатида рўй бераётган нотинч вазият ўзбекистонлик фуқароларни ҳам хавотирли ҳолатга солиб қўйди. Шу муносабат билан мазкур мамлакатдаги Ўзбекистон Элчихонаси мамлакатда бўлиб турган ўзбекистонликларга мурожаат қилиб уларни тез ва масофадан туриб консуллик рўйхатидан ўтишларини маълум қилган.
Ўзбекистон элчихонаси консуллик рўйхатидан ўтмаган фуқароларга мурожаат қилиб, Исроилда яшовчи ватандошлардан белгиланган шаклда анкета тўлдиришни сўради.
“Ушбу маълумотлар фавқулодда вазиятларда тез ёрдам кўрсатиш учун муҳим”, – дея таъкидлаган элчихона.
Бундан ташқари, элчихона фуқаролардан шаҳар ҳокимликлари томонидан эвакуация ва яшаш жойидаги ўзгаришлар ҳолатлари, фавқулодда консуллик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш ишларини ўз вақтида ҳисобга олиш учун янги алоқа маълумотлари ҳақида хабар беришни сўраган.
Элчихона маълумотларига кўра, айни пайтда Исроилда вақтинчалик меҳнат фаолияти билан шуғулланадиган 10 мингга яқин Ўзбекистон фуқароси истиқомат қилади.

Известно, что нынешняя тревожная ситуация в государстве Израиль также вызвала беспокойство у граждан Узбекистана. В связи с этим Посольство Узбекистана в этой стране обращается к узбекистанцам, находящимся в стране, и просит своих граждан в Израиле оперативно и в удаленном режиме встать на консульский учет.
Обращаясь к гражданам, не прошедшим консульский учет, в посольстве Узбекистана попросили соотечественников, проживающих в Израиле заполнить анкету установленной формы.
“Данная информация важна для оказания экстренной помощи в чрезвычайных ситуациях”, – отметили в посольстве.
Кроме того, посольство попросило граждан сообщать о случаях эвакуации городскими администрациями и смене места жительства, новые контактные данные для своевременного учета в работе по оказанию экстренной консульско-правовой помощи.
По данным посольства, в настоящее время в Израиле проживают около 10 тысяч граждан Узбекистана, занятых временной трудовой деятельностью.