Ҳарбий хизматга чақирилган икки нафар асли тожикистонлик Москвадаги ҳарбий комиссариатдан қочиб кетган. Уларга нисбатан “ҳарбий ва муқобил давлат хизматидан бўйин товлаш” айблови билан Жиноят кодексининг 328-моддаси 1-қисми бўйича жиноят иши қўзғатилган. Бу ягона ҳолатми ёки муҳожирлар оммавий равишда Россия Қуролли Кучларидаги хизматдан бўйин товлай бошлайдими?
Тергов маълумотларига кўра, 2004 ва 2005 йилларда туғилган икки нафар Тожикистон фуқароси 2019 ва 2022 йилларда Россия фуқаролигини олишган. Энди улар мажбурий ҳарбий хизматга чақирилди.
Ўтган якшанба куни қочқинлар ўз хизмат жойига жўнатиш учун Москва ҳарбий комиссарлигининг йиғилиш пунктида бўлган пайтда  “унинг ҳудудини тарк этиб, номаълум томонга ғойиб бўлишган”. Энди улар қидирилмоқда. Жиноят кодексига кўра, улар икки йилгача озодликдан маҳрум қилиш ёки 200 минг рублгача жарима, шунингдек, икки йилгача мажбурий меҳнат билан жазоланиши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, Россия Федерацияси Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикиннинг Россия фуқаролигига эга бўлган мигрантларни махсус ҳарбий операцияга жалб этиш чақириғидан сўнг Москвада мигрантларга қарши рейдлар ўтказилган эди. Барча Россия фуқаролигини олган қўлга олиниб, Люберцидаги ўқув марказига олиб кетилган. У ерда уларни шошилинч ҳарбий комиссиядан ўтказиб, деярли барчаси хизматга яроқли деб топилган. 30 ёшгача бўлганлар муддатли ҳарбий хизматга, қолганлари шартнома асосидаги хизматга юборилган. Шунингдек, Москва яқинидаги Котелникидаги намозхонада жума намозидан сўнг муҳожирларга рейд ўтказилиб, қўлга тушганлар армияга жўнатилган. Хавфсизлик кучлари гўёки ёнғин хавфсизлиги ва адабиётларни текшириш учун келганини иддао қилган.
Ҳарбий рўйхатдан ўтмаган муҳожирларга қарши рейдлар бошқа шаҳарларда ҳам бўлиб ўтди.
Масалан, Челябинскда ҳарбий комиссариат ходимлари Россия фуқаролигини олган муҳожирларга чақирув варақалари топширди. Чақирув варақалари шаҳарнинг Металлургия туманидаги Хитой бозорида топширилган. Красноярскда Россия фуқаролигини олган муҳожирларга полиция текширувидан сўнг чақирув қоғози берилди. Полиция ва ҳарбий комиссарларни ўз ичига олган рейд йирик шаҳар бозорларида бўлиб ўтди. Санкт-Петербургда сабзавот бозорида ўтказилган рейддан сўнг Россия паспортига эга юзга яқин муҳожир ҳарбий хизматга жўнатилди.

Из военкомата в Москве сбежали двое призванных уроженцев Таджикистана. Против них возбуждены уголовные дела по ч.1 ст. 328 УК — «уклонение от прохождения военной и альтернативной гражданской службы». Останется ли этот случай единичным или мигранты начнут массово игнорировать службу в ВС России?
По данным следствия, двое уроженцев Таджикистана 2004 и 2005 года рождения получили российское гражданство соответственно в 2019 и 2022 году. Впоследствии их призвали на срочную военную службу.
В минувшее воскресенье беглецы, находясь в сборочном пункте военного комиссариата Москвы для отправки к месту прохождения службы, «покинули его территорию и скрылись в неизвестном направлении». Сейчас их ищут. Согласно Уголовному кодексу, им может грозить лишение свободы до двух лет или штраф до 200 тысяч рублей, а также принудительные работы вплоть до двух лет.
Напомним, после призыва главы Следственного комитета РФ Александра Бастрыкина привлекать мигрантов с российским гражданством к службе на специальной военной операции, в Москве прошли облавы на мигрантов. Так, всех получивших российское гражданство задерживали и везли в тренировочный центр в Люберцах. Там они прошли срочную военную комиссию, которая почти всех признала годными к службе. Тех, кто моложе 30 лет, отправляли служить срочную службу, остальных — на контракт. Пятничная молитва в молельном доме в подмосковных Котельниках обернулась для мигрантов отправкой в армию. Силовики нагрянули с проверкой — якобы проверить пожарную безопасность и литературу. В результате молившихся также отвезли в военкомат.
Облавы на мигрантов, не вставших на военный учет, прошли и в других городах.
Так, в Челябинске сотрудники военных комиссариатов вручили повестки мигрантам, получившим российское гражданство. Повестки были вручены на Китайском рынке в Металлургическом районе города. В Красноярске мигрантам, получившим российское гражданство, вручили повестки после полицейской проверки. Рейд, в котором участвовали полицейские и военкомы, проходил на крупных городских рынках. В Питере после облавы на овощном рынке порядка сотни мигрантов с паспортами РФ отправили в военкомат.