Москва ва Бутун Россия Патриархи Кирилл МПГУ талабалари билан учрашувда, агар хориждан жалб қилинган меҳнат муҳожирларининг маданияти ҳукмронлик қила бошласа, Россия ўзининг маданий ўзига хослигини йўқотиши мумкин, деб иддао қилган.
“Бундай одамлар бизга на эътиқоди, на маданияти билан яқинлашмайди. Уларнинг ўз эътиқоди ва ўз маданияти бор. Ўқимишли, ақлли рус одами бошқа халқнинг эътиқодини ҳам, маданиятини ҳам ҳурмат қилиши керак. Лекин агар бошқа эътиқод, бошқа маданият шунчалик тарқалиб кетсаки, қайсидир вақтда тенглашса ёки худо сақласин, кўпайиб кетса, биз ватанни йўқотамиз, биз ўзлигимизни йўқотамиз”, деган у.
Шу билан бирга, Патриарх Кирилл мусулмонларга қарши ҳеч хусумати  йўқлигини таъкидлаб, ўзи ҳам Рус православ черкови ва ислом жамияти ўртасидаги муносабатларга анчадан бери аралашиб келганини эслатган. У, гап биринчи навбатда, Россияга ишлаш учун келган, рус тилини билмайдиган, Россия ва унинг халқини ҳурмат қилмайдиган меҳнат муҳожирлари ҳақида кетаётганини тушунтирди.
“Гап мамлакатимиз ва давлатимиз табиатини тубдан ўзгартириши мумкин бўлган демографик жараёнлар ҳақида бормоқда. Шунинг учун биз бу муаммони қандай ҳал қилиш ҳақида жуда пухта ўйлашимиз керак”, деб изоҳлайди у.
Россия президенти Владимир Путин бир неча бор хавфсизлик, ижтимоий ва меҳнат соҳаларида хавф туғдирмаслик учун миграция сиёсати масалаларида россияликларнинг манфаатларини ҳисобга олишга чақирган. Хусусан, 12 сентабр куни ВЭФ ялпи мажлисида сўзга чиққан давлат раҳбари россияликлар манфаатлари ҳақида ўйлаш ва миграция оқимидаги кўнгилни хира қилувчи омилларни йўқ қилишга чақириб, муҳожирлар оқимини сақлаб қолиш муҳимлигини таъкидлади.
Aпрел ойи ўрталарида A. Г. Вишневский номидаги Миллий демография илмий-тадқиқот университети институти олимлари Валерий Юмагузин ва Мария Винник Россия аҳолисининг 2100 йилга бўлган прогнозларини тақдим этишди. Уларнинг маълумотларига кўра, аҳоли сонининг пасайиш тенденцияси сақланиб қолиб, 2070-йилларнинг ўрталарида 131 миллион кишига тушади. Aгар меҳнат муҳожирлари оқими бўлмаса, Россия аҳолиси 2100 йилга келиб 67,4 миллион кишигача камайиши мумкин. Aҳолини 146 миллион киши даражасида ушлаб туриш учун аср охиригача ҳар йили 0,39 миллиондан 1,1 миллионгача мигрантни жалб қилиш керак.
Июл ойи охирида Бутунроссия меҳнатни муҳофаза қилиш ва иқтисодиёт илмий-тадқиқот институти Россиядаги меҳнат муҳожирлари сони 2030 йилга бориб 3,5 миллион кишини ташкил этишини, яъни 2022 йилга нисбатан 400 минг кишига кўп бўлишини ёзган эди.
Бироқ Москва муфтийси Илдар Aляутдинов патриархнинг гапларига раддия бериб таъкидлашича, ўзликни йўқотиш Россияга мусулмонларнинг келаётгани учун эмас, балки ватанпарварлик сусайиб, халқнинг ўз урф-одатларига беписанд бўлган тақдирда таҳдид солади. Aляутдинов муҳожирларнинг ўзига хос миллий ва диний хусусиятлари борлигини ва “бу мутлақо табиий” эканлигини эслатган. “Инсондан йиллар давомида шаклланган нарсани олиб ташлаб бўлмайди. Бу нотўғри ва ножоиз, чунки улар ўз маданиятининг посбонлари”, — деди муфтий. Унинг қўшимча қилишича, Россия жамиятига “миллий ва диний тамойилларни сақлаб қолган ҳолда” интеграция қилиш муҳим.

Россия может утратить свою культурную идентичность в случае, если культура трудовых мигрантов, привлекаемых из-за рубежа, начнет доминировать. Об этом заявил патриарх Московский и всея Русии Кирилл на встрече со студентами МПГУ.
«Такого рода люди не становятся нам близки ни по вере, ни по культуре. У них своя вера и своя культура. Образованный, интеллигентный русский человек должен с уважением относиться и к вере, и к культуре других людей, но если иная вера, иная культура будут так распространяться, что в какой-то момент они сравняются или, не дай Бог, станут доминировать, то мы потеряем страну, мы потеряем свою идентичность», – сказал он (цитата по «Интерфаксу»).
При этом патриарх Кирилл подчеркнул, что не имеет ничего против мусульман, и напомнил, что сам долгое время занимался отношениями РПЦ и исламского общества. Он пояснил, что говорит, в первую очередь, о тех трудовых мигрантах, которые, приезжая в Россию на заработки, зачастую не знают русский язык и не имеют уважения к России и ее народу.
«Речь идет о демографических процессах, которые могут радикально изменить природу нашей страны и нашего государства. Поэтому нужно очень внимательно подумать, как работать с этой проблемой», – пояснил он.
Президент России Владимир Путин неоднократно призывал исходить из интересов россиян в вопросах миграционной политики, чтобы не создавать риски в сфере безопасности, социальной и трудовой отрасли. В частности, 12 сентября, выступая на пленарной сессии ВЭФа, глава государства призвал думать об интересах россиян и исключать раздражители со стороны миграционного притока, отметив при этом важность сохранения притока мигрантов.
В середине апреля ученые Института демографии им. А. Г. Вишневского НИУ ВШЭ Валерий Юмагузин и Мария Винник представили свой прогноз о численности населения России к 2100 г. Согласно их информации, тенденция к снижению численности населения сохранится, уже к середине 2070-х гг. этот показатель опустится до уровня в 131 млн человек. При отсутствии притока трудовых мигрантов население России к 2100 г. может сократиться до 67,4 млн человек. Для сохранения же численности на уровне 146 млн человек необходимо привлекать от 0,39 до 1,1 млн мигрантов каждый год до окончания столетия.
В конце июля «Ведомости» со ссылкой на на данные подведомственного Всероссийского научно-исследовательского института охраны и экономики труда (ВНИИ труда) писали, что число трудовых мигрантов в России к 2030 г. составит 3,5 млн человек, что на 400 000 человек больше, чем в 2022 г.
Муфтий Москвы Ильдар Аляутдинов заявил, что потеря идентичности грозит России не из-за приезжих мусульман, а в случае упадка патриотизма и наплевательского отношения народа к своим традициям. Аляутдинов напомнил, что мигранты имеют свои национальные и религиозные особенности и «это совершенно естественно». «Нельзя вывести из человека то, что формировалось в нем годами. Это неправильно и некорректно, ибо они являются хранителями своей культуры», — указал муфтий. Он добавил, что важно правильно интегрироваться в российское общество, но «с сохранением своих национальных и религиозных принципов».