Марказий банк бошқаруви раиси Мамаризо Нурмуродов 26 октябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган брифингда 2023 йилнинг январидан сентябригача Ўзбекистонга келган пул ўтказмалари ҳажми 8,4 миллиард долларни ташкил этганини маълум қилди.
Бироқ айтилишича, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан пул ўтказмалари бўйича кўрсаткич 33,7 фоизга пасайган.
МБ бошқаруви раисининг сўзларига кўра, январь ойидан апрелгача ойлик пул ўтказмалари ҳажми 1 миллиард доллардан ошмаган, май ойидан бошлаб эса келаётган сумма мазкур кўрсаткичдан ошиб келмоқда.
Бунинг сабаблари нимада?
Аввало, Россияда иқтисодий фаолликнинг пасайиши иш ўринлари қисқариб кетишига олиб келиши мигрантларнинг умумий даромад даражасига сезиларли таъсир кўрсатади ва пул жўнатиш имкониятларини чеклайди. Иккинчи омил, рублнинг кескин қадрсизланиши мигрантлар иш ҳақларининг доллар эквивалентдаги қиймати пасайишига олиб келади.

Председатель правления Центрального банка Мамаризо Нурмуродов на брифинге, прошедшем в Ташкенте 26 октября, сообщил, что объем денежных переводов в Узбекистан с января по сентябрь 2023 года составил 8,4 миллиарда долларов.
Сообщается, что денежных переводы снизились на 33,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По словам председателя правления ЦБ, с января по апрель объем ежемесячных денежных переводов не превышал 1 млрд долларов, а с мая поступающие суммы превышают эту цифру.
Каковы причины снижения денежных переводов?
Прежде всего, снижение экономической активности в России, ведущее к потере рабочих мест, оказывает существенное влияние на общий уровень доходов мигрантов и ограничивает возможности денежных переводов. Второй фактор заключается в том, что резкая девальвация рубля приводит к снижению стоимости заработной платы мигрантов в долларовом выражении.