2023 йил 1 ноябрдан Ўзбекистонда мобил алоқа абонентлари ўз телефон рақамини ўзгартирмасдан операторини алмаштириши мумкин. Бу абонент рақамларини кўчириш (MNP) хизмати деб аталади. Бу абонентларга кўпроқ танлов ва операторлар ўртасида рақобатни таъминлайди.
Ушбу хизматдан фойдаланиш учун абонентлар ўзлари ўтмоқчи бўлган оператор офисига мурожаат қилиб, худди шу рақамга эга янги SIM-картани олишлари керак. Келгусида улар буни my.gov.uz портали орқали онлайн тарзда амалга оширишлари мумкин бўлади.
Ҳукумат томонидан хориждан олиб келинган мобил қурилмаларни рўйхатдан ўтказиш бўйича ҳам янги қулайликлар жорий этилди. Энди абонентлар ўз телефонларини UZIMEI тизимида рўйхатдан ўтказиш учун биометрик идентификациядан (Face-ID) фойдаланишлари мумкин. Бу абонентларнинг шахсий маълумотларини суиистеъмол қилишнинг олдини олади.
Абонентлар uzimei.uz сайти, my.gov.uz портали ёки унинг иловаси ёки тизим регистраторлари орқали ўз телефонларини онлайн рўйхатдан ўтказишлари мумкин. Шунингдек, улар иккита телефонни божхона тўловларисиз рўйхатдан ўтказишлари мумкин. Хорижий фуқаролар ўз телефонларидан 60 кун давомида рўйхатдан ўтмасдан фойдаланишлари мумкин.

С 1 ноября 2023 года абоненты мобильной связи в Узбекистане могут сменить своего оператора, не меняя свой номер телефона. Это называется услугой переноса абонентского номера (MNP). Это дает абонентам больше выбора и конкуренции между операторами.
Чтобы воспользоваться этой услугой, абоненты должны обратиться в офис оператора, к которому они хотят перейти, и получить новую SIM-карту с тем же номером. В будущем они смогут делать это онлайн через портал my.gov.uz.
Кроме того, правительство ввело новые удобства для регистрации мобильных устройств, ввезенных из-за границы. Теперь абоненты могут использовать биометрическую идентификацию (Face-ID) для регистрации своих телефонов в системе UZIMEI. Это предотвратит злоупотребление личными данными абонентов.
Абоненты могут регистрировать свои телефоны онлайн через сайт uzimei.uz, портал my.gov.uz или его приложение, или через регистраторов системы. Они также могут зарегистрировать два телефона без таможенных сборов. Иностранные граждане могут использовать свои телефоны без регистрации в течение 60 дней.