Лотин Америкаси давлатлари зўравонликни қоралаб, ўт очишни тўхтатишга чақиришди, Исроил бунга ҳали изоҳ бермади.
Сешанба куни Боливия Исроилнинг Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатлари туфайли у билан дипломатик муносабатларини узганини эълон қилди. Шу билан бирга, Колумбия ва Чили музокаралар учун Исроилдаги элчиларини чақириб олди. Жанубий Америка давлатлари Исроилнинг Ғазодаги ҳарбий амалиётларини кескин танқид қилиб, бунинг натижасида фаластинлик тинч аҳоли қурбон бўлаётганини қоралади.
Боливия ташқи ишлар вазири ўринбосари Фредди Мамани матбуот анжуманида мамлакат Исроилнинг Ғазо секторидаги тажовузкор ва номутаносиб ҳарбий ҳужуми сифатида қабул қилган норозилик ва қоралаш шакли сифатида Исроил билан дипломатик муносабатларни узишга қарор қилганини маълум қилди.
Ҳар учала давлат ҳам зудлик билан ўт очишни тўхтатишга чақирди. Боливия ва Чили жабрланган ҳудудга гуманитар ёрдам етказилишини қўллаб-қувватлади ва Исроилни халқаро ҳуқуқни бузганликда айблади. Колумбия президенти Густаво Петро, илгари Тwиттер номи билан танилган Х ижтимоий тармоғидаги постида ҳужумларни “Фаластин халқининг қирғини” деб таърифлади. Исроил Ташқи ишлар вазирлиги бу воқеаларга ҳозирча изоҳ бермади.
Лотин Америкасининг бошқа давлатлари, жумладан, Мексика ва Бразилия ҳам ўт очишни тўхтатишга чақирмоқда. Бразилия президенти Луиз Инасиу Лула да Силва жума куни Исроил бош вазирини Ғазо секторини йўқ қилишда айблаб, танқид қилди.

Латиноамериканские страны осудили насилие, призывая к прекращению огня, в то время как Израиль пока не прокомментировал ситуацию.
Во вторник Боливия объявила о разрыве своих дипломатических отношений с Израилем из-за военных действий последнего в секторе Газа. Одновременно Колумбия и Чили отозвали своих послов в Израиль для проведения обсуждений. Страны Южной Америки выступили с резкой критикой военных операций Израиля в Газе и осудили связанные с ними жертвы среди палестинского гражданского населения.
Заместитель министра иностранных дел Боливии Фредди Мамани объявил на пресс-конференции, что страна решила разорвать дипломатические отношения с Израилем в качестве формы протеста и осуждения того, что она воспринимает как агрессивное и непропорциональное военное наступление Израиля в секторе Газа.
Все три страны призвали к немедленному прекращению огня. Боливия и Чили выступили за доставку гуманитарной помощи в пострадавший район и обвинили Израиль в нарушении международного права. Президент Колумбии Густаво Петро описал теракты как “массовую резню палестинского народа” в посте в социальной сети X, ранее известной как Twitter. Министерство иностранных дел Израиля пока никак не прокомментировало эти события.
Другие латиноамериканские страны, включая Мексику и Бразилию, также призвали к прекращению огня. Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва раскритиковал премьер-министра Израиля в пятницу, обвинив его в намерении уничтожить сектор Газа.