Тюменда йўловчи ташишда муҳожирлар меҳнатини тақиқлаш бир неча йилдан бери давом этмоқда. Бироқ бундан кимга фойда-ю кимга зиён?
Тюмень вилояти расмийлари мигрантларнинг автобус ва такси ҳайдовчиси, шунингдек, юк ташиш соҳасида ишлашига қўйилган тақиқни узайтиришни режалаштирмоқда.
Корхоналар 2024 йил 1 мартгача чет эллик ишчилар сонини мўътадил  ҳолатга келтириши керак.
Эслатиб ўтамиз, Тюмен вилоятида мигрантлар фаолиятига чекловлар илк бор 2019 йилда киритилган эди. Чет эл фуқароларига жамоат транспорти ва такси хизматларида ишлаш тақиқланди. Ўшандан бери ушбу ҳужжат мунтазам равишда узайтирилиб келинган. Худди шу каби тақиқ 2022 йилнинг ноябрида қабул қилинган эди.
Янгиланган ҳужжат 2024 йил бошидан кучга кириши мумкин. У губернатор Александр Моор томонидан имзоланиши керак.
Сиёсатшунос Александр Безделовнинг сўзларига кўра, агар ҳақиқатан ҳам ушбу тақиқни четлаб ўтишнинг барча вариантлари,  коррупция компонентини йўқ қилинса, кўпроқ рейдлар ўтказилса, бу ноқонуний муҳожирлар анча камайишига олиб келади ёки улар таксида ишлашни бутунлай тўхтатади. Мутахассиснинг фикрича, мазкур қонуннинг тўлиқ татбиқ этилиши фойдали бўлиши гумон. Муҳожирларнинг бозорни тарк этиши туфайли такси нархи сезиларли даражада ошиши мумкин.

Запрет на труд мигрантов на пассажирском транспорте в Тюмени действует уже несколько лет. Но кто от этого выиграет?
Власти в Тюменской области планируют продлить запрет на работу мигрантов водителями автобусов и такси, а также в сфере грузоперевозок. Соответствующая информация размещена на сайте областного правительства.
Предприятиям необходимо до 1 мата 2024 года привести в норму численность иностранных работников.
Отметим, ограничение на деятельность мигрантов в Тюменской области впервые было введено в 2019 году. Иностранным гражданам нельзя было работать в общественном транспорте и службах такси. С тех пор этот действие этого документа регулярно продлевается. Отметим, что аналогичный запрет на текущий год был принят в ноябре 2022-го.
Обновленный документ может вступить в силу с начала 2024 года. Его должен подписать губернатор Александр Моор.
По мнению политолога Александр Безделова, если действительно устранить все варианты обхода этого запрета, ликвидировать коррупционную составляющую, проводить больше рейдов, то это приведет в тому, что нелегалов станет гораздо меньше, или они вовсе перестанут работать в такси. По мнению эксперта, совершенно не факт, что полное выполнение этого закона принесет пользу. Может случиться так, что из-за ухода с рынка мигрантов цены на такси значительно вырастут.