Туркистон вилоятининг Сариоғоч шаҳрида миграция қонунчилигини бузгани учун Қозоғистондан чиқариб юборилмаган юзлаб чет эл фуқаролари, асосан ўзбекистонлик меҳнат муҳожирлари маҳаллий судда ўз ишлари кўриб чиқилишини кутмоқда.
Қозоғистон Миллий хавфсизлик қўмитаси Чегара хизмати томонидан Қозоғистонда бўлиш шартларини бузиш ва республикани белгиланган муддатларда тарк этмаслик ҳақидаги баённомалар судга юборилган.
Исми сир қолишни истаган Ўзбекистон фуқаросининг айтишича, 27 октябр куни судга келиб тушган иш ва фақат 3 ноябр куни кўриб чиқилган. Унинг айтишича, суд қарорини бир неча кун кутаётган фуқаролар озиқ-овқат ва квартира ижарасига пул сарфлаши оқибатида  пулсиз қолмоқда.
“Хавфсизлик кучлари бизни чегара постидан судга олиб келишди. Суд бизнинг ишимизни кўриб чиқишга улгурмайди. Қарийб бир ҳафтадан бери навбатда турибман. Пули тугаб қолганлар депортация қилишни сўраяпти”, – дейди ўзбекистонлик муҳожир.
Туркистон вилояти Сариоғоч тумани маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича ихтисослаштирилган суди раиси Берик Қайиповнинг айтишича, сўнгги 20 кун ичида суд беш мингга яқин хориж фуқаросига нисбатан иш кўрган. Уларнинг барчаси миграция қонунчилигини бузганликда айбланган. Раиснинг сўзларига кўра, ҳар куни судда 150 га яқин янги иш рўйхатга олинади. Айбланувчиларнинг аксарияти Қозоғистон ҳудудига кириб, рўйхатдан ўтмаган ўзбекистонлик меҳнат муҳожирларидир.
“Суд уларни 86 минг тенге жаримага тортади ёки депортация қилишга қарор қилади”, — дейди суд раиси.
Мутасаддиларнинг маълум қилишича, йил бошидан буён Сариоғоч тумани ихтисослаштирилган маъмурий суди томонидан миграция соҳасидаги қонун ҳужжатлари бузилганлиги бўйича 8 мингдан ортиқ фуқаронинг иши кўриб чиқилган. Сўнгги пайтларда суд ҳар куни 200 дан 300 тагача иш кўрмоқда.

Сотни иностранных граждан, в основном трудовых мигрантов из Узбекистана, которых не выпустили из Казахстана из-за предполагаемого нарушения ими миграционного законодательства, находятся в городе Сарыагаше Туркестанской области в ожидании рассмотрения их дел местным судом.
Протоколы о «нарушении иностранцем или лицом без гражданства сроков пребывания и невыезда из республики в установленные сроки» направила в суд Пограничная служба комитета национальной безопасности Казахстана.
Пожелавший остаться неизвестным гражданин Узбекистана сообщил, что одно из таких дел поступило в суд ещё 27 октября, его рассмотрели только сегодня. Он рассказал, что люди, которые по несколько дней ждут решения суда, остались без денег, так как тратятся на еду и аренду квартиры.
— Силовики привезли нас в суд с погранзаставы. В суде не успевают рассмотреть наши дела. Я стою в очереди уже почти неделю. Те, у кого закончились деньги, просят депортировать их, — рассказал он.
3 ноября люди вновь пришли к зданию суда в Сарыагаше в надежде, что их дела рассмотрят.
Председатель специализированного суда по административным правонарушениям Сарыагашского района Туркестанской области Берик Каипов сообщил, что за последние 20 дней судом были рассмотрены дела в отношении около пяти тысяч иностранных граждан. Всем им были предъявлены обвинения в нарушении законодательства в области миграции. По словам председателя, ежедневно в суде регистрируется приблизительно 150 новых дел. Большинство обвиняемых — трудовые мигранты из Узбекистана, которые после въезда на территорию Казахстана не зарегистрировались.
— Погранслужба предъявила им обвинение по статье «Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения». Суд оштрафовал их на 86 тысяч тенге либо постановил депортировать, — сказал председатель суда.
По данным властей, специализированный административный суд Сарыагашского района с начала года рассмотрел дела более 8000 человек о нарушении законодательства в области миграции. В последнее время в суде ежедневно рассматривают от 200 до 300 дел.