Владивосток чеккасида иш вақтида юз берган портлаш натижасида чет эл фуқароси ҳалок бўлди.
Терговчилар Владивосток чеккасида ёлланма ишчи номаълум нарсанинг портлаши натижасида хорижлик фуқаронинг вафот этгани юзасидан жиноий иш қўзғатди, деб хабар беради Приморье ўлкаси бўйича СК телеграм каналида.
3 ноябрь куни тушдан кейин Владивостокнинг Верешагин кўчасидаги хусусий уйлардан бирида ёлланиб ишлаган икки нафар хорижлик фуқаро номаълум буюмга эҳтиётсизлик қилиб, портлашга сабаб бўлгани ҳақида хабар берилди. Бир муҳожир  воқеа жойида вафот этган, иккинчиси жароҳатланиб, касалхонага ётқизилган.
Тергов органлари эҳтиётсизлик оқибатида ўлимга сабаб бўлиш факти бўйича Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 109-моддаси моддасининг 1-қисми билан жиноят иши қўзғатди, – дейилади хабарда.
Аниқлик киритилишича, 44 ёшли эркак тан жароҳатлари туфайли вафот этган, касалхонага ётқизилган хорижлик ишчининг аҳволи ҳақида маълумот берилмаган, воқеа жойидан “жиноят ишини тергов қилиш учун муҳим” буюмлар олиб кетилган.
2011 йилнинг июл ойида 4 нафар ўзбекистонлик муҳожир жанговар снарядни арралаган пайтида портлаб кетган эди. Ўшанда уларнинг икки нафари воқеа жойида вафот этиб, икки киши ярадор бўлган эди.

В в результате взрыва во время работ по найму погиб иностранный гражданин в пригороде Владивостока.
Следователи возбудили уголовное дело после гибели иностранного гражданина в результате взрыва неустановленного предмета во время работ по найму в пригороде Владивостока, сообщает СУСК РФ по Приморскому краю в Telegram.
Ранее сообщалось, что днем 3 ноября два иностранных гражданина, которые работали по найму на придомовой территории частного дома на улице Верещагина во Владивостоке, допустили неосторожное обращение с неустановленным предметом, “спровоцировав физико-химический процесс с ударной волной и распространением осколочных фрагментов”. Один иностранец погиб на месте, второй госпитализирован.
“Следственными органами… возбуждено уголовное дело по факту причинения смерти по неосторожности по… ч. 1 ст. 109 УК РФ”, – говорится в сообщении.
Уточняется, что от телесных повреждений скончался 44-летний мужчина, о состоянии госпитализированного иностранного рабочего не сообщается, с места происшествия изъяты предметы, “имеющие значение для расследования уголовного дела”.
В июле 2011 года в том же Приморье четверо узбекских мигрантов распилив, взорвали боевой снаряд. Двое из них погибли на месте, еще двое получили ранения.