Россияда паспорти олиб қўйилиб, мажбурий меҳнатга жалб этилган бир гуруҳ ватандошларга ёрдам кўрсатилди.
Шу йил октябрь ойида бир неча Ўзбекистон фуқаролари Ташқи меҳнат миграция агентлигининг Екатеринбург шаҳридаги вакилига мурожаат қилишган. Бунга сабаб  Свердловск вилоятидаги «Рефтинская птицефабрика» корхонасида меҳнат қилаётган  ватандошларимизнинг фуқаролик паспортлари олиб қўйилиб, ойлик маош берилмай ишлатилаётгани бўлган.
Ўзбекистоннинг Екатеринбургдаги Бош консуллиги ходимлари  Ташқи меҳнат миграция агентлиги вакиллари билан ҳамкорликда Россиянинг Урал федерал округида мажбурий меҳнатга жалб этилган юртдошларимизнинг Ватанга қайтишларига кўмак кўрсатишгани ҳақида «Дунё» АА мухбири хабар берган.
Мурожаати асосида олиб борилган суриштирувларга кўра, жорий йилнинг сентябрь-октябрь ойларида Москва вилоятида рўйхатдан ўтган «Константа» МЧЖ 100 нафардан ортиқ юртдошларимизни Свердловск вилоятидаги йирик товуқ етиштириш  хўжалигига олиб келган. Мигрантлар Россияда вақтинча бўлиш ва ишлаш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлар билан расмийлаштирилмасдан ишга жалб этилган.
Корхона раҳбарияти билан олиб борилган музокаралар натижасида 53 нафар ўзбекистонликнинг фуқаролик паспорти олиб берилди ҳамда уларга Ватанга етиб олишлари учун кўмак кўрсатилди. Қолганлар эса Екатеринбург, Москва ва бошқа шаҳарларида қонуний тарзда ўз фаолиятларини давом эттириш истакларини билдиришди.

Оказана помощь группе соотечественников, паспорта которых были конфискованы в России и отправлены на принудительные работы.
В октябре этого года несколько граждан Узбекистана обратились к представителю Агентства по внешней трудовой миграции в Екатеринбурге. Причиной тому стало то, что у наших соотечественников, работавших на предприятии «Рефтинская птицефабрика» в Свердловской области, отобрали паспорта и не выплатили им ежемесячную зарплату.
Корреспондент АА “Дуньо” сообщил, что сотрудники Генерального консульства Узбекистана в Екатеринбурге в сотрудничестве с представителями Агентства внешней трудовой миграции оказали содействие возвращению наших соотечественников, привлеченных к принудительному труду в Уральском федеральном округе России.
Согласно запросам, проведенным на основании заявления, в сентябре-октябре текущего года ООО «Константа», зарегистрированное в Московской области, привезло более 100 наших соотечественников на крупную птицеводческую ферму в Свердловской области. Мигранты принимаются на работу без оформления при наличии документов, дающих право на временное пребывание и работу в России.
В результате переговоров с руководством предприятия 53 узбекистанам были выданы паспорта и им была оказана помощь добраться на родину. Остальные выразили желание легально продолжить свою деятельность в Екатеринбурге, Москве и других городах.