Россия Ички ишлар вазирлиги расмий вакили Ирина Волк “Нелегал-2023” операцияси доирасида ўн беш мингга яқин ноқонуний мигрант Россия Федерациясидан депортация қилингани ҳақида хабар берди.
У хорижий фуқароларга нисбатан мамлакатдан “выдворение” ёки депортация бўйича 15 мингга яқин қарор қабул қилинганини айтган.
Бошқарманинг қайд этишича, тезкор тадбир давомида ноқонуний миграцияни ташкил этиш, гиёҳвандлик воситалари ва қурол-яроғларнинг ноқонуний айланиши, шунингдек, чегарани ноқонуний кесиб ўтиш ҳолатлари бўйича 3,6 мингга яқин жиноят иши очилган. Шунингдек, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан Россия Федерацияси ва хорижда қидирувда бўлган 447 нафар фуқаро аниқланган.
“Нелегал-2023” операцияси жорий йилнинг 19-25 июн кунлари ва 2-8 октябр кунлари икки босқичда ўтказилди. Шу вақт ичида ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари миграция қонунчилигининг 96 мингга яқин бузилишини қайд этганини маълум қилган.

В рамках выполнения операции «Нелегал-2023» из Российской Федерации депортировали порядка пятнадцати тысяч нелегальных мигрантов. Об этом, как передает «МВД Медиа», сообщила официальный представитель Министерства внутренних дел России Ирина Волк.
«В отношении иностранных граждан принято порядка 15 тыс. решений об административном выдворении либо депортации за пределы нашей страны», — заявила сотрудница МВД.
В ведомстве отметили, что за время проведения операции было заведено около 3,6 тысячи уголовных дел, касающихся организации нелегальной миграции, торговлей наркотиками и оружием, а также незаконным пересечением границы. Также правоохранители выявили 447 граждан, находившихся в розыске в РФ и за границей.
Операция «Нелегал-2023» проводилась в два этапа с 19 по 25 июня и со второго по восьмое октября этого года. За это время стражи порядка успели зафиксировать примерно 96 тысяч нарушений миграционного законодательства.