Россия ИИВ матбуот хизматининг хабар қилишича, Россияда патент олган чет эл фуқаролари 2024 йил 7 январдан бошлаб ўз меҳнат фаолияти тўғрисида полицияга “Госуслуги” портали орқали хабар беришлари мумкин бўлади.
“2024 йил 7 январдан бошлаб федерал қонун билан қабул қилинган ўзгаришларга асосан (…), чет эл фуқаролари Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг ҳудудий органини меҳнат фаолиятини амалга ошириш тўғрисида патент берилган кундан эътиборан икки ой ичида хабардор қилишлари шарт. Бундай билдиришнома нафақат қоғозда (тўғридан-тўғри ёки почта орқали жўнатилган), балки Ягона давлат ва коммунал хизматлар порталидан фойдаланган ҳолда электрон ҳужжат кўринишида ҳам тақдим этилиши мумкин”, — дейилади хабарда.
Ички ишлар вазирлигининг изоҳлашича, давлат хизматлари орқали ариза топширишда чет элликлар милиция бўлимига шахсан мурожаат қилишлари шарт эмас.
Ушбу мажбурият бажарилмаган тақдирда, чет эл фуқаросига берилган патент бекор қилинади, дея эслатган вазирлик.

Получившие патент в России иностранные граждане смогут уведомлять полицию об осуществлении трудовой деятельности с помощью портала Госуслуги с 7 января 2024 года, сообщает во вторник пресс-служба МВД РФ.
“С 7 января 2024 года в связи с изменениями, принятыми федеральным законом (…), иностранные граждане в течение двух месяцев со дня выдачи патента обязаны уведомлять территориальный орган МВД России об осуществлении трудовой деятельности. Такое уведомление может быть представлено не только на бумажном носителе (непосредственно или направлено почтовым отправлением), но и в форме электронного документа с использованием Единого портала государственных и муниципальных услуг”, – говорится в сообщении.
В МВД пояснили, что при подаче заявления через Госуслуги иностранцам нет необходимости лично обращаться в отделение полиции.
В случае неисполнения указанной обязанности выданный иностранному гражданину патент подлежит аннулированию, напомнили в министерстве.