Мигрантлар федерацияси президенти Вадим Коженов Челябинск вилоятида чет эл фуқароларига автобус ва таксиларни бошқаришни тақиқловчи янгилик ҳақида фикр билдирди.
Унинг сўзларига кўра, йўловчи ташиш компаниялари Россия фуқаролигига эга бўлганларни ишга олади. Аммо Коженовнинг таъкидлашича, у ҳалигача бундай қонуннинг киритилишини тушунмаслигини, чунки минтақада ишчилар етарли эмаслигини айтади.
Мутахассиснинг таъкидлашича, Россиянинг ҳар бир минтақасида худди шундай чекловлар мавжуд. У мигрантларнинг гиёҳванд моддалар ва кучли таъсир этувчи дори воситаларини ҳаммага сотишига йўл қўймаслик учун дорихоналарда ишлашни тақиқлаш тўғри эканини айтган.
Аввалроқ Челябинск вилоятида 2024 йил 1 январдан бошлаб чет эл фуқароларига автобус ва такси ҳайдовчиси сифатида ишлаш тақиқланиши ҳақида хабар берилган эди.
Кеча Москвада ҳам худди шу каби чеклашни талаб қилиб чиқилди. Москвада мигрантларнинг таксида ишлашига чеклов жорий этиш зарур, деган фикрни илгари сурмоқда «Стоп нелегал» ҳаракати координатори, такси ҳайдовчилари касаба уюшмаси раҳбари маслаҳатчиси Евгений Грэк. У ўз фикрини соҳадаги бахтсиз ҳодисалар ва жиноятчилик билан боғлиқ вазият ёмонлашгани билан изоҳлаган.
Хорижий ишчи кучисиз транспорт ишламайди, бу фақат арзон ишчи кучини афзал кўрадиган виждонсиз иш берувчиларни қўрқитиш, дейди эксперт. Бироқ, у агар бундай тақиқ жорий этилса, янги ҳайдовчилар ўқитилиши кераклигини тан олган.

Президент Федерации мигрантов Вадим Коженов в беседе с «Газетой.Ru» прокомментировал нововведение в Челябинской области о запрете иностранным гражданам водить автобусы и такси.
По его словам, компании по перевозке пассажиров будут брать на работу тех, у кого уже есть российское гражданство. Но Коженов отметил, что все равно не понимает введение такого закона, так как в области не хватает рабочих рук.
Эксперт подчеркнул, что подобные ограничения есть в каждом российском регионе. Он полностью поддерживает запрет на работу в аптеках, чтобы мигранты не продавали всем подряд наркотические вещества и сильнодействующие препараты.
Ранее в Челябинской области сообщили, что иностранным гражданам запретят работать водителями автобусов и такси с 1 января 2024 года.
В Москве нужно ввести ограничение на работу мигрантов в такси, убежден координатор движения «Стоп нелегал», советник главы профсоюза таксистов Евгений Грэк. Свое мнение он объяснил ухудшением ситуации с аварийностью и преступностью в отрасли.
Без иностранной рабочей силы работа транспорта не встанет, это лишь запугивание недобросовестных работодателей, предпочитающих дешевую рабочую силу, считает эксперт. При этом он признал, что при введении такого запрета придется обучать новых водителей.