Кадрлар танқислиги Россиянинг етакчи ритейлерларидан бири бўлган “Магнит”ни Россияда қонуний ишлаш ҳуқуқига эга бўлган хорижий фуқаролар орасидан янги ходимларни излашга мажбур қилди. Бу тажриба компаниянинг Татаристондаги дистрибютор марказида бошланиб, 40 нафар Ўзбекистон фуқароси иш билан таъминланади. Ишга қабул қилиш “Магнит” ва Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўртасидаги келишувга мувофиқ амалга оширилади.
Таъкидлаш жоизки, Татаристонда жойлашган ва унинг ҳудудида фаолият юритувчи компаниялар мигрантларни ишга жойлаштириш масалаларида Ўзбекистон билан фаол ҳамкорлик қилмоқда. Масалан, КАМАЗ ҳам шу йўналишда иш олиб бормоқда. Ўзбекистон билан ҳамкорлик Татаристон Республикаси раҳбарияти даражасида қўллаб-қувватланмоқда.
“Магнит” ходимларининг умумий сони 355 минг кишини ташкил қилади. Шундай қилиб, биринчи 40 нафар муҳожир компаниянинг умумий ходимларининг кичик улушини, 0,01% дан сал кўпроқни ташкил қилади. Бироқ, келажакда чет эллик ишчилар улуши ортади.
“Магнит” Қирғизистон ва Тожикистон фуқароларини ишга жойлаштириш имкониятларини кўриб чиқишга, шунингдек, бошқа мамлакатларда, жумладан, Ҳиндистонда ҳам янги ходимларни фаол излашга тайёрлигини маълум қилди. Бу, асосан, юк кўтарувчилар ва омборчилар каби линия ходимларини ёллаш билан боғлиқ.

Условия кадрового дефицита заставили «Магнит» — одного из крупнейших российских ритейлеров, начать поиск новых работников среди иностранцев, находящихся в РФ на легальном положении. Первый подобный опыт «Магнит» применит в распределительном центре компании в Татарстане. Там будет трудоустроено 40 граждан Узбекистана. При этом наем данных работников пройдет по организованному набору в рамках договоренностей между «Магнитом» и Агентством по внешней трудовой миграции Узбекистана.
Отметим, что компании из Татарстана или работающие на территории республики активно сотрудничают с Узбекистаном в плане организованного набора трудовых мигрантов. В частности, в этом направлении работает «КАМАЗ». Сотрудничество с Узбекистаном поддерживается на уровне руководства Республики Татарстан.
Что касательно «Магнита», то общая численность работников этой компании составляет около 355 тыс. человек. Таким образом, 40 первых мигрантов — это чуть более 0,01% от всех работников компании. Впрочем, в перспективе доля иностранцев будет увеличиваться.
В «Магните» заявили о том, что компания готова рассматривать возможность трудоустройства граждан Кыргызстана и Таджикистана, а также искать новых сотрудников в дальнем зарубежье, в частности, в Индии. В основном, речь идет о найме линейного персонала — грузчиков, кладовщиков и так далее.
В «Магните» уточнили, что первые трудовые мигранты приедут в Татарстан уже в ноябре 2023 года. В компании обещают делать все возможное для адаптации работников в новой для них стране.