Россиядаги мусулмонлар мигрантларга нисбатан нафрат кучайиб бораётганидан хавотир билдирмоқда, дейди Россия мусулмонлари диний уюшмаси раҳбари муфтий Албир Крганов. Этник сабабларга кўра, провокацияларга қарши курашишда фуқаролик жамиятининг роли мавзусидаги давра суҳбатида сўзлаган нутқида у ушбу мавзу атрофида кескинлик кучаяётгани, нафрат тўлқини мамлакат фуқароси бўлган мусулмонлар орасида ҳам тарқалиши хавфи борлигини таъкидлаган. Крганов бу каби мавзуларни синчиклаб муҳокама қилиш муҳимлигини таъкидлаб, юзага келиши мумкин бўлган салбий оқибатлардан хавотир билдирган.
Яқинда Давлат Думаси депутатлари муҳожирларга, жумладан, Россия паспортига эга бўлган янги фуқароларга нисбатан бир қатор чеклов чораларини таклиф қилишди. Ушбу таклифлар Россия жамиятида хавотир уйғотмоқда ва баъзи кузатувчилар мамлакатда миллатлараро муносабатлар масалаларида “нафрат мавзуси” яна кучайганини таъкидламоқда.
Россия Жамоатчилик палатасининг миллатлараро муносабатлар ва миграция бўйича комиссияси раҳбари Владимир Зорин муфтий Кргановнинг хавотирларини қўллаб-қувватлади ва қонунчилик чораларини кўриб чиқиш ва масъулиятни ошириш зарурлигини айтди.

Мусульмане в России выражают беспокойство из-за нарастающей мигрантофобии, заявил муфтий Альбир Крганов, глава Духовного собрания мусульман России. В выступлении на круглом столе по роли гражданского общества в противодействии провокациям на национальной почве, он отметил, что наблюдается увеличение напряженности вокруг этой темы, и существует опасность, что волна негодования может перейти на мусульман, являющихся гражданами страны. Крганов подчеркнул важность бережного обсуждения подобных тем и выразил обеспокоенность возможными негативными последствиями.
В последнее время депутаты Госдумы предлагали ряд ограничительных мер в отношении мигрантов, включая новых граждан с российскими паспортами. Эти предложения вызывают обеспокоенность в российском обществе, и некоторые наблюдатели отмечают, что в стране вновь активизировался “язык вражды” по вопросам межнациональных отношений.
Глава комиссии Общественной палаты России по межнациональным отношениям и миграции, Владимир Зорин, поддержал обеспокоенность муфтия Крганова и выразил мнение, что необходимо обдумать законодательные меры и повысить ответственность в контексте обострения риторики.