Россия банки раиси Элвира Набиуллина Давлат Думасидаги чиқишида Россия иқтисодиётидаги асосий қийинчилик ишчи кучи тақчиллиги эканини таъкидлади. Унинг фикрича, асосий муаммо пул етишмаслигида эмас, аксинча, малакали ходимларнинг етишмаслигида. Набиуллина таъкидлашича, бу корхоналарда ўтказилган сўровлардан яққол кўриниб турибди. Компаниялар маблағ ёки талабнинг етишмаслиги эмас, балки биринчи навбатда кадрлар тақчиллиги муаммосини таъкидлашади.
Россия банки раисининг таъкидлашича, ҳозирги вақтда Россия иқтисодиёти меҳнат ва ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланмоқда. Кадрлар танқислиги, айниқса, машинасозлик ва кимё саноати каби тармоқларда кескин. Набиуллина Россия иқтисодиётининг янада ўсиши учун меҳнат унумдорлигини ошириш зарурлигини таъкидлайди.
Росстатнинг 1 ноябрдаги маълумотларига кўра, ишсизлик даражаси уч ой давомида энг кам 3% даражада сақланиб қолган. 2022 йилда меҳнат унумдорлиги ўтган йилга нисбатан 3,6 фоизга камайди. Бу 2009 йилги глобал молиявий инқироздан кейинги энг сезиларли пасайишдир (-4,1%), деб ёзади “Ведомости”.
Сентябрь ойи бошида Иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников ишсизлик даражасининг ҳаддан ташқари пастлиги Россия иқтисодиётини оғирлаштирганини таъкидлаган эди. Бу муаммони бартараф этиш учун меҳнат муҳожирларини фаолроқ жалб қилиш, меҳнат унумдорлигини ошириш миллий лойиҳасига кўпроқ корхоналарни жалб этиш ва ишлаб чиқариш жараёнларига сунъий интеллектни жорий этиш таклиф этилмоқда.

Эльвира Набиуллина, председатель Банка России, выделила главную трудность в российской экономике, называя ее дефицитом рабочей силы. Это заявление она сделала в ходе своего выступления перед Госдумой. По ее мнению, основной проблемой не является нехватка денег, а, наоборот, недостаток квалифицированных сотрудников. Набиуллина подчеркнула, что это видно из опросов предприятий, где компании выделяют не дефицит кредитов или недостаток спроса, а прежде всего проблему нехватки персонала.
Председатель Банка России отметила, что в настоящее время российская экономика столкнулась с ситуацией, когда все имеющиеся ресурсы, включая трудовые руки и производственные мощности, полностью задействованы. Особенно остро нехватка кадров ощущается в таких отраслях, как машиностроение и химическая промышленность. Набиуллина подчеркнула, что для дальнейшего роста российской экономики необходимо повышение производительности труда.
Данные Росстата от 1 ноября указывают на трехмесячное удержание уровня безработицы на минимальном уровне 3%. В 2022 году производительность труда снизилась на 3,6% по сравнению с предыдущим годом. Это самое значительное снижение с мирового финансового кризиса 2009 года (-4,1%), как сообщали “Ведомости”.
Ранее в сентябре министр экономического развития Максим Решетников отметил, что чрезмерно низкий уровень безработицы стал тормозом для российской экономики. Для преодоления этой проблемы предложено активнее привлекать трудовых мигрантов, вовлекать больше предприятий в нацпроект по повышению производительности труда и внедрять искусственный интеллект в производственные процессы.