Вазирлар Маҳкамасининг хорижда ота-онаси қарамоғидан маҳрум бўлган Ўзбекистон фуқароларининг болаларини Ўзбекистонга қайтариш тартибини такомиллаштириш тўғрисидаги қарори ва Ички ишлар вазирининг тегишли фармойишига асосан ишчи гуруҳ тузилган эди.
Мазкур гуруҳ аъзолари Россиянинг турли шаҳарларида ўзбекистонлик болаларнинг сақланаётган жойи, уларнинг саломатлиги ҳақида маълумотларни аниқлаб керакли ҳужжатларни тўплаган. Натижада Россия Федерациясида қаровсиз қолиб кетган ўн икки нафар вояга етмаган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари Тошкентга олиб келинди.
Сафар давомида қабул қилиб олинган болаларнинг ҳар бири Соғлиқни сақлаш вазирлиги ходимлари томонидан тиббий кўрикдан ўтказилган. Бу эзгу ишларни амалга оширишда Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси ҳамкорлик қилгани айтилди. Ватанга қайтариб олиб келинган болалар ичида бир ёшга тўлмаган гўдаклар ҳам, 14-16 ёшли ўсмирлар ҳам бор.
Турли сабаблар билан қаровсиз қолган ўн икки нафар бола Тошкент шаҳар ички ишлар бош бошқармасининг вояга етмаганларга ижтимоий ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказига ва меҳрибонлик уйларига жойлаштирилди. Уларга малакали психологлар ёрдами кўрсатилмоқда. Олиб келинган болаларнинг яқинларини топиш, уларга соғ-саломат топшириш ишлари ҳам бошлаб юборилган.

Рабочая группа создана на основании решения Кабинета Министров о совершенствовании порядка возвращения в Узбекистан детей граждан Узбекистана, лишенных родительской опеки за рубежом, и соответствующего приказа министра внутренних дел. Члены этой группы определили информацию о местах содержания узбекских детей и их состоянии здоровья в разных городах России и собрали необходимые документы.
В результате в Ташкент были доставлены двенадцать несовершеннолетних граждан Республики Узбекистан, оставшихся без присмотра в Российской Федерации. В ходе поездки каждый из поступивших детей был осмотрен сотрудниками Минздрава. Было сказано, что Посольство Узбекистана в России содействовало осуществлению этих добрых дел.
Среди детей, вернувшихся на родину, есть малыши до года и подростки 14-16 лет. Двенадцать детей, оставшихся без присмотра по разным причинам, были помещены в центр социальной правовой помощи несовершеннолетним и детские дома ГУВД города Ташкента. Им помогают квалифицированные психологи. Также начата работа по поиску родственников привезенных детей и передаче их в добром здравии.