Бу такси ҳайдовчиси Шокиржон Раҳматов учун оддий иш кунларидан бири эди. Минск кўчаси 36-уйга берилган буюртма туфайли у қопағон ит ҳамласига учраган қизчаларни қутқариб қолди. У тўрт нафар қизга катта ит ташланаётганини кўриб, ҳимояга чоғланди.
“Ит қизларни тишлаётганини кўрдим-у, ўша заҳоти у ерга машинамни ҳайдадим”, деб эслайди Шокиржон. Ўшанда у шунчаки такси ҳайдовчиси эмас, балки болаларни шафқатсиз ҳужумдан ҳимоя қилган қаҳрамонга айланди.
Ижтимоий тармоқларда ушбу ғайриоддий такси ҳайдовчисини топишга ва жасорати учун унга миннатдорчилик билдиришга чақирила бошланди. Бироқ унга мукофот таклиф қилишганда, Шокиржон Раҳматов жилмайиб: “Менга ҳеч нарса керак эмас, менинг ҳам фарзандларим бор”, — деди.
Жамият Шокиржоннинг сўзларига ҳайрон бўлаётган бир пайтда, қопағон итнинг эгаси аллақачон топилиб, унга нисбатан маъмурий баённома тузилган. Прокуратура ушбу ҳодиса юзасидан текширув бошлади. Калуга шаҳар ҳокимияти ушбу воқеа қаҳрамони билан учрашишни ва уни рағбатлантиришни режалаштирган. Шаҳар ҳокими Дмитрий Денисов Шокиржон Раҳматов бошқалар учун ўрнак бўлишини, ит билан боғлиқ воқеа эса уй ҳайвонлари билан муомала қилиш бўйича қонунчиликка жиддий ўзгартиришлар киритиш зарурлигини кўрсатганини айтган. Қутқарилган болаларнинг ота-оналари ҳам ушбу тадбир қаҳрамони билан учрашиш истагини билдиришган.

Это был обычный рабочий день таксиста Шокирджона Рахматова. Благодаря заказу по улице Минской, он спас маленьких девочек, на которых напала бойцовская собака. Когда он увидел, как большая собака нападает на четырех девочек, он моментально бросился им на помощь.
“Я в такси работаю, был заказ на Минскую, 36. Я увидел, как собака кусает девочек и сразу туда подъехал. Там было четыре девочки”, – вспоминает Шокирджон. Он стал не просто таксистом, а героем, защитившим детей от жестокого нападения.
В социальных сетях раздавались призывы найти этого бесстрашного таксиста и поблагодарить его за храбрость. Однако, когда ему предложили награду, Шокирджон Рахматов улыбнулся и сказал: «Мне ничего не нужно, у меня тоже есть дети».
Пока общество обсуждает  действия Шокирджона, хозяин бездомной собаки уже найден и на него составлен административный протокол. Прокуратура начала расследование инцидента. Мэр города Дмитрий Денисов заявил, что Шокирджон Рахматов будет примером для других, а инцидент с собакой показал необходимость серьезных изменений в законодательстве по обращению с домашними животными. Родители спасенных детей также выразили желание встретиться с героем этого события.