QIWI Узбекистан тўлов тизими Ўзбекистонда фаолиятини тугатганини эълон қилди. Электрон тизим ҳамёни ҳисобида пул қолган фуқароларга мурожаат қилган компания 18 декабргача илова орқали аввалгидек, ўзингизнинг Uzcard ва HUMO банк карталарга пул чиқариб олиш, ҳар қандай хизматлар – коммунал хизматлар, уяли алоқа ва бошқалар учун тўлов қилиш мумкинлиги айтган.
Бироқ 16 ноябрдан бошлаб электон пулларни сақлаш хизмати учун ҳар куни – кунлик 75 000 сўм комиссия олинади. Компания QIWI Узбекистан иловаси ёпилиши муносабати билан мижозларнинг пулларини ушлаб тура олмаслиги ва бу зарурий чоралигини маълум қилган.
18 декабрдан кейин QIWI мижозлари ҳамён балансидан пул ечиб олиш учун ариза ёзиши керак бўлади. Шунинг учун пулларни иложи борича тезроқ ечиб олиш тавсия қилинмоқда.
Ҳозир Ўзбекистонда электрон ҳамённинг фунционаллари анча чекланган – фақат маҳаллий хизматлар учун тўловлар ва маҳаллий банкларнинг карталарига ўтказмаларни амалга ошириш мумкин.

Платежная система QIWI Узбекистан объявила о прекращении своей деятельности в Узбекистане. Обращаясь к гражданам, у которых на счету кошелька электронной системы остались деньги, в компании сообщили, что до 18 декабря через приложение, как и прежде, можно выводить деньги на свои банковские карты Uzcard и HUMO, оплачивать любые услуги – коммунальные услуги, мобильную связь и т. д.
Однако с 16 ноября за услугу хранения электронных денег будет взиматься ежедневная комиссия в размере 75 000 сумов. Компания заявила, что не может сохранить деньги клиентов из-за закрытия приложения QIWI Узбекистан, и что это вынужденная мера.
После 18 декабря клиентам QIWI придется написать заявление на вывод денег с баланса кошелька. Поэтому рекомендуется вывести деньги как можно скорее.
В настоящее время функционал электронного кошелька в Узбекистане достаточно ограничен – можно осуществлять только оплату местных услуг и переводы на карты местных банков.