Бу ҳақда черковнинг жамият ва оммавий ахборот воситалари билан алоқалари бўйича синодал бўлими раиси Владимир Лагойда маълум қилган. Унинг сўзларига кўра, келаётган муҳожирларнинг Россияга мослашиш муаммосини диний, деб қабул қилмаслик керак.
Владимир Лагойда Россияда келаётганлардан кўпроқ мусулмонлар истиқомат қилишини таъкидлаган.
Эслатиб ўтамиз, ислом дини Россия Федерациясида 1100 йилдан ортиқ вақтдан бери амал қилиб келади. Айрим минтақаларда ислом динига эътиқод қилувчи фуқаролар кўпчиликни ташкил этиши ҳам маълум. Шу муносабат билан, айрим сиёсатчиларнинг миграция мавзусида ғаразли мулоҳаза юритиши, Россиянинг маҳаллий халқлари маданиятига бегона бўлган одамларнинг келаётганига ишора қилишлари тубдан нотўғри.
Владимир Лагойданинг сўзларига кўра, муҳожирлар дуч келадиган қийинчиликлар улар маҳаллий аҳоли билан муносабатларда урф-одатларни ҳурмат қилмаса, тил ўрганишни истамаса ва ўзини четлатишга интилса, пайдо бўлади.

Такое заявление сделал председатель Синодального отдела по взаимоотношениям Церкви с обществом и СМИ Владимир Лагойда. По его словам проблема адаптации приезжающих в Россию мигрантов не должна восприниматься как религиозная.
Владимир Лагойда отметил, что в России живет очень много мусульман — немного больше, чем приезжает. Напомним, что ислам исповедуется на территории РФ более 1 100 лет. Среди субъектов федерации имеют и такие, где граждане, исповедующие ислам, находятся в численном большинстве. В этой связи указание отдельных спекулирующих на теме миграции политиканов, делающих отсылки к тому, что в Россию приезжает якобы чуждые культуре ее коренных народов люди, в корне не верны.
По мнению Владимира Лагойды, сложности у мигрантов во взаимоотношениях с местным населением возникают, когда приезжие не уважают обычаи, не желают учить язык, стремятся обособиться.