Россияда кунда-кунора Марказий Осиёлик  муҳожирларнинг жинсий зўравонликда айбланиб ҳибсга олингани ҳақида хабарлар чоп этилади. Кўпгина нашрларнинг янгиликлар ленталарида “Мигрант 76 ёшли кампирни зўрлади”, “Мигрант шеригининг 12 ёшли қизига тегишди” каби бадбўй сарлавҳали хабарлар берилади.
Ва ҳар сафар, бу шов-шувли сарлавҳалар пайдо бўлгандан сўнг, Россия Тергов қўмитаси раҳбари, ҳатто, айтиш мумкинки, муҳожирларга нисбатан нафрати билан танилган Александр Бастрикин бундай шов-шувли ишларни ўз назоратига олади.
Масалан, Сургутда тожикистонлик такси ҳайдовчиси 15 ёшли қизни ҳақорат қилгани ҳақидаги хабарни олайлик. 2023 йил 7 ноябрда миллатчи “Русская Община ZOV” телеграм канали бу ҳақда овоза қилганидан сўнг, Бастрикин дарҳол, одатича, бу масалани ўз назоратига олди.
Миллатчи каналга кўра, гўёки 2023 йил июль ойи охирида ташриф буюрган такси ҳайдовчиси вояга етмаган қизга беҳаё гапларни гапириб, унинг қўлини ўпган эмиш. “Ўқувчи қизнинг сўзларига кўра, у такси ҳайдовчисига пулнинг бир қисмини тўлаганидан сўнг, у қизнинг қўлидан ушлаб, ўпа бошлаган. Қиз унинг чангалидан чиқиб, қочиб кетган”, — дея хабар беради “Русская Община ZOV”. Канал маълумотларига кўра, гўёки саёҳат пайтида қиз такси ҳайдовчисининг сўзларини телефонига ёзиб олиб, ота-онасига жўнатган ва шунинг учун улар такси ҳайдовчисини белгиланган жойда кутишган ҳамда у ерда уни полицияга топширишган.
Телеграм канали қизнинг отаси томонидан суратга олинган видеони ҳам эълон қилган. Унда қиз такси ҳайдовчиси унга тегажоғлик  қилганини, такси ҳайдовчиси эса бу ишни қилмаганини айтиб, қасам ичганини хабар берган.
Миллатчи канал ҳуқуқ-тартибот идоралари такси ҳайдовчисини сўроқдан сўнг дарҳол қўйиб юборилганидан норози бўлган.
Аммо “такси ҳайдовчиси рус қизини ҳақорат қилгани” ҳақидаги шов-шувдан бир кун ўтгач, Нижневартовскдаги “Город3466” нашри ўзининг ҳуқуқ-тартибот идораларидаги манбасига таяниб, аслида ҳаммаси бошқача бўлганини хабар қилган.
“Аслида, у ерда ҳамма нарса „Русская община“ таърифлаганидек эмас, бутунлай бошқача бўлган. Бу ҳодиса ёзда содир бўлди. Қиз таксичига отаси вафот этгани, ўзининг ҳам аҳволи ёмон эканини айтиб алдаган. Қиз буни йўлкирани тўламаслик учун қилган экан”, — деган нашрга хавфсизлик кучларидаги манба.
Шунингдек, қиз йигитининг “Русская община” сафига кирганидан кейин унга унга бу уйдирмани айтиб берган.
Муҳожирларга нисбатан уюштирилган яна бир шов-шувли жинсий зўравонлик воқеаси шу тариқа барбод бўлди.
Бу хабар пайдо бўлгач, Тергов қўмитаси раҳбари бунга яшин тезлигида муносабат билдирди ва ишни тезда назоратга олди. Мигрант такси ҳайдовчисининг айбсиз экани ҳақида бир кун ўтиб, 8 ноябрь куни хабар берилган эди. Аммо бир ҳафта ўтса ҳамки, Бастрикин бунга муносабат билдирмаган. Тергов қўмитаси раҳбари бу масалани назоратда ушлаб туришда давом этяптими ёки бироз бўлса-да уялдими, тушунарсиз.

Из России постоянно поступают сообщения о задержании мигрантов из стран Центральной Азии по тяжким обвинениям в сексуальных домогательствах. Ленты новостей во многих изданиях пестрят такими громкими заголовками как «Мигрант изнасиловал 76-летнюю старуху», «Мигрант приставал к 12-летней дочери своей сожительницы», или вот из последних, что появилось на днях: «Мигрант в салоне самолета приставал с непристойными предложениями к 9-летней девочке». В салоне самолета, где все на виду!
И каждый раз, сразу после появления этих громких заголовок, известный своей даже, можно сказать, маниакальной фобией к мигрантам глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин берет такие громкие дела под свой контроль.
Так случилось и с сообщениями о якобы приставаниях таксиста из Таджикистана к 15-летней девочке в Сургуте. Сразу после того, как об этом 7 ноября 2023 года рассказал националистический Телеграм-канал “Русская Община ZOV”, Бастрыкин сразу откликнулся и взял и это дело под свой контроль.
По версии националистического канала, якобы еще в конце  июля 2023 года, приезжий таксист вел непристойные разговоры с несовершеннолетней пассажиркой и поцеловал ей руку. “По словам школьницы, после того, как она заплатила таксисту часть суммы наличными, он схватил руку девочки и стал ее целовать. Девочка вывернулась и выбежала», – сообщает “Русская Община ZOV”.
По информации канала, якобы девочка во время поездки записала слова таксиста на телефон и отправить родителям и поэтому отец и мать девочки поджидали таксиста в пункте назначения, где сдали его вызванным полицейским.
Канал опубликовал и видео, снятое отцом девочки, где девочка утверждает, что таксист к ней приставал, а таксист клянется Богом, что это ложь и он такого не делал.
Националистический канал выражал возмущение тем, что правоохранительные органы встали на сторону таксиста, которого сразу после допроса отпустили, и по прошествии уже более трех месяцев, «до сих пор силовики из ГОМ-1 упорно молчат по этому делу, а подозреваемый таксист продолжает работать».
Но уже через день после этой шумихи по поводу «таксист приставал к русской девочке»,  Нижневартовское новостное издание «Город3466» со ссылкой на свой источник в силовых структурах сообщило, что на  самом деле все произошло по-другому.
«Там на самом деле было абсолютно все по-другому, а не как описывала „Русская община“. Эта ситуация произошла летом. Девушка скрыла от таксиста свой настоящий возраст, наврав ему, что у нее умер отец и ей очень плохо. Сделала она это, чтобы не платить за поездку», — рассказал изданию инсайдер в силовых структурах.
Он также подчеркнул, что об этом событии школьница никому не говорила, пока ее приятель не оказался в рядах «Русской общины» и не рассказал им об этом.
Вот так и разбился в пух и прах очередное громкое дело о сексуальных приставаниях мигрантов.
Когда появилась эта новость, глава СКР реагировал на нее молниеносно, быстро взяв дело под свой контроль. О том, что таксист-мигрант оказался невиновным, сообщили уже через день, 8 ноября. Но по прошествии уже недели, Бастрыкин так и не среагировал на это. И неясно продолжает ли глава СКР держать это дело под контроль, или все же ему хоть немного стало стыдно?