Челябинскда “мигрантлар томонидан ўлдирилган бола” ҳақидаги ёлғоннинг муаллифи топилди.
Миша Маваши томонидан ижтимоий тармоқларда ёлғон воқеа  тарқатилган. Бироқ бир неча соат ичида полиция ушбу уйдирма фожиа қаҳрамонларини топди.
“Северный человек” жамоат ташкилоти етакчиси Михаил Маваши 17 ноябрь, жума куни ўз акаунтларида даҳшатли воқеани ёзган. Унинг сўзларига кўра,  Челябинскда муҳожирлар 12 ёшли россиялик болага ҳужум қилиб, уни зўрлаб, бўғиб ўлдирган. Кейин боланинг онаси стрессдан ўз жонига қасд қилган. Ота бир ўғилчаси билан ёлғиз қолган…
Челябинскдаги “Северный человек” гуруҳи дарров унга ёрдамга келади.
Албатта, пост дарҳол мессенжерларда тарқалиб кетди. Дарғазаб оломон томонидан минглаб изоҳларда расмийларга бир неча соат ичида “топиш, ҳукм қилиш, жазолаш” талаблари қўйилди. Бироқ бу вақтда Челябинск полицияси ўша “юраги бузилган” отани топиб, сўроқ қилиб бўлган эди.
Миша Маваши “воқеа”ни  Челябинскда унга айтиб беришганини маълум қилган.
У бу воқеани бошидан охиригача, сўнгги бир йилда тез-тез бўладиган мастлик ҳолатида ўйлаб топганини тан олган. Уни хотини болаларини олиб ташлаб кетган. Ичкилик туфайли хиралашган онгдан азоб чекиб, у муҳожирларнинг даҳшатли “жинояти” ҳақида “Северный человек” нашрининг админига ёзган. Улар унга ўз маълумотларини ва манзилини айтганидан сўнг ишонишган.
Полицияга у ўз ҳаракатини ароқдан кейинги “бошоғриқ” оқибатларидан бошқа ҳеч нарса билан изоҳлай олмаган.
Бу ҳақда ҳуқуқ-тартибот идоралари ходими шундай дейди:
— Интернетда муҳожирлар томонидан қонунбузарлик мавзусида “қайиқни чайқатиш” ниятидаги уринишлари кўпайиб бормоқда. Душманларимиз буни тушуниб, вазиятни қиздириш учун ҳатто кундалик янгиликлардан ҳам фойдаланишга ҳаракат қилмоқда. Ҳатто ҳурматли машҳур манбалар ҳам ёлғон маълумотларнинг илгагига тушиб, бузғунчи хабарни тарқатади.
Масалан, яқинда Тюменда беш ненец ва бир татардан иборат мастлар тўдаси икки рус ва бир Россия фуқароси бўлган ўзбек  билан даҳанаки жангга киришишган. Уларга ёрдамга Россия фуқаролари бўлган Шимолий кавказлик икки киши ҳам қўшилган. Муштлашув бошланган.
Телеграм каналларида эса “Тюменда муҳожирлар маҳаллий аҳолининг деразалари остида қонли жанжал уюштиришди – меҳнат муҳожирлари ўткинчиларни аямай калтаклаб, асфалтга отишди”, деган шов-шувли хабарлар пайдо бўлган.
Шунинг учун, Интернетда ўқиган ҳар бир нарсангизга ишонишга шошилманг. Репост қилишга ва ғазабланган шарҳларни ёзишга ошиқманг. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг изоҳларини кутинг.

В Челябинске найден автор фейка про “убитого мигрантами мальчика”.
Нашумевшую историю озвучил в соцсетях Миша Маваши. И уже через пару часов полиция нашла героев этой выдуманной трагедии.
Лидер общественной организации “Северный человек” Михаил Маваши в своих аккаунтах в пятницу, 17 ноября, рассказал жуткую историю:
— В Челябинске мигранты напали на 12-летнего русского мальчика, изнасиловали его и задушили. Тогда мать ребенка от стресса покончила с собой. Остался отец один, у него остался ещё младший сын. Ячейка “Северный человек” в Челябинске окажет ему поддержку.
Разумеется, пост тут же пошёл по мессенджерам, собрав за пару часов тысячи откликов и требований к властям “найти, судить, наказать”. А в это время челябинская полиция уже разыскала и допросила того самого “убитого горем” отца.
Миша Маваши рассказал случай, который ему поведали в Челябинске.
Он признался, что выдумал эту историю он начала и до конца, будучи в состоянии алкогольного опьянения, в котором он довольно часто пребывает в последний год. Его бросила жена, забрала детей и ушла. И, терзаемый обидой и помутнённым сознанием, он выдумал историю про жуткий поступок мигрантов, написал администратору паблика “Северный человек”. Ему перезвонили и он подавленным голосом сообщил “подробности”. Назвал свои данные и адрес. Поэтому ему и поверили.
В полиции он не смог ничем объяснить свой поступок, кроме как последствиями глубокого похмелья.
Источник в силовых ведомствах говорит:
— В Сети все больше попыток “раскачать лодку” на тему беспредела со стороны мигрантов. Наши враги это понимают и стараются использовать даже бытовой инфоповод для нагрева ситуации. Даже уважаемые популярные ресурсы попадают на крючок инфовбросов и распространяют деструктивный контент.
Так недавно в Тюмени пьяная группа из пяти ненцев и одного татарина сцепилась языками с компанией, в которой были двое русских и один узбек по национальности, но по рождению гражданин России. К ним на помощь приходят два выходца с Северного Кавказа, тоже граждане России. Возникает драка.
Потом — взаимный обмен заявлениями в полицию. А в пабликах в телеграмм появляется пост: “В Тюмени мигранты устроили кровавую потасовку под окнами у местных жителей — гастарбайтеры без разбору лупили прохожих и швыряли их об асфальт”.
Поэтому не спешите верить всему, что читаете в Интернете. Не спешите делать перепосты и писать гневные комментарии. Дождитесь комментариев от правоохранительных органов.