15 ноябр куни Украинанинг бир қанча телеграм каналларида Россия Қуролли кучлари аскари Бунёд Жўраев ўртасидаги суҳбат видеоси эълон қилинди.
Деваштич тумани Ғазантарак қишлоғида яшовчи Бунёд Жўраев беш йил аввал отаси ва акаси билан Россияга бориб, ўрта мактабни шу ерда тамомлаган.
«Украина сейчас» телеграм канали томонидан эълон қилинган видеода Бунёд Жўраев Владивостокдаги техникумни битиргач, армияга чақирилганини айтади.
Ушбу видеода Бунёд Украина билан бўлаётган урушга боришни истамагани, лекин бормаса, қамоқ жазоси билан таҳдид қилишганини айтади.
У, жанглар чоғида Донецк вилоятида украиналик аскарлар уни ва олти нафар шерикларини асирга олиб, уларга яхши муносабатда бўлишаётганини маълум қилган.
4-5 дақиқалик видеода Жўраев асосан рус тилида гапирган, лекин охирида тожик тилида: “Бу бизнинг урушимиз эмас ва унда қатнашмаслик керак”, деган.
Бунёднинг дўстларидан бири Даврон Муҳаммадназаровнинг айтишича, Бунёд сўнгги икки ойдан бери алоқага чиқмаган ва Даврон унинг асирга олинганини телеграм каналларидан билган.
“Ҳалигача Россия расмийлари Бунёднинг асир олингани ҳақида қариндошларига хабар бермаган. Ҳозир яқинлари энди уларга мурожаат қилишган, аммо жавоб йўқ”, — дейди Муҳаммадназаров.
Унинг сўзларига кўра, Бунёд рус ва тожик фуқаролигига эга.
Тожикистоннинг Россиядаги элчихонаси ушбу видеони кўрганликлари ва ундаги маълумотларни ўрганаётганини маълум қилган. Тожикистоннинг Украинадаги элчиси Давлат Назриев 17 ноябр куни фақат Тожикистон фуқароларига ёрдам бера олишини айтган.
“Ҳеч ким бизга ёрдам сўраб келмади. Украина расмийлари ҳам бизга хабар бергани йўқ. Бу йигит Тожикистон фуқароси бўлсагина ёрдам бера оламиз”, деган элчи.
Бунёднинг кейинги тақдири номаълум. У рус қўшинлари томонидан асирга олинган украиналик ҳарбийга алмаштирилиши мумкин. Жўраевнинг оиласи Бунёд Украинанинг телеграм каналларида жойлаштирилган видеода рус ҳарбийлари ва русларни танқид қилганидан сўнг, у Россияга қайтиб келгач, қамоққа олинишидан хавотирда эканини айтади.
Россиянинг 2022 йил февралида Украинага бостириб кириши ортидан бу урушда ўнлаб тожикистонликларнинг асирга олингани ва ҳалок бўлгани маълум.
Бу урушда қанча Тожикистон фуқароси қатнашаётгани номаълум, бироқ ҳозирча камида 50 нафар Тожикистон фуқароси ҳалок бўлгани ҳақида маълумотлар бор.

20-летний мигрант, военнослужащий российской армии, попал в плен в Украине.
Видео беседы Бунёда Джураева, солдата Вооруженных сил России, было размещено 15 ноября на нескольких украинских телеграм-каналах.
Бунёд Джураев, житель кишлака Газантарак района Деваштич, пять лет назад вместе с отцом и братом выехал в Россию, и там окончил среднюю школу.
На видео, которое разместил телеграм-канал «Украина сейчас», Бунёд Джураев говорит, что его после окончания технического колледжа во Владивостоке призвали в армию.
Неизвестно, при каких условиях было записано это видео. Там Бунёд говорит, что не хотел попасть на войну с Украиной, однако ему угрожали, что его отправят за решетку, если он не поедет туда.
По его словам, во время боевых действий украинские военнослужащие в Донецкой области взяли его вместе с другими шестью сослуживцами в плен, где «с ними обращаются хорошо».
На видео длительностью 4-5 минут Джураев в основном говорит на русском языке, но в конце обращается к таджикистанцам на таджикском языке: «Это не наша война и не надо в ней участвовать».
Даврон Мухаммадназаров, один из приятелей Бунёда, сказал, что последние два месяца Бунёд на связь не выходил и то, что он попал в плен, Даврон узнал из телеграм-каналов.
«До сих пор российские власти родным Бунёда о том, что он попал в плен, ничего не сообщали. Теперь его родные сами обратились к ним, но ответа нет», – сказал Мухаммадназаров.
По его словам, у Бунёда двойное гражданство – российское и таджикское.
В посольстве Таджикистана в России сообщили, что они видели это видео и отслеживают информацию по нему. Давлат Назриев, посол Таджикистана в Украине сказал, что они могут помочь только гражданам Таджикистана.
«К нам никто с просьбой о помощи не обращался. Украинские власти также нас не проинформировали. Мы можем помочь только в том случае, если этот молодой человек является гражданином Таджикистана», – сказал посол.
Дальнейшая судьба Бунёда неизвестна. Возможно, что этого российского военнопленного поменяют на украинского военнослужащего, попавшего в плен к российским войскам. Родные Джураева говорят, что они опасаются, что после того, как Бунёд раскритиковал вооруженные силы России и россиян в этом видео, размещенном на украинских телеграм-каналах, его после возвращения в Россию, посадят в тюрьму.
После вторжения России в Украину в феврале 2022 года уже известно о десятках случаев попадания в плен и смерти уроженцев Таджикистана на этой войне.
Неизвестно, сколько граждан или уроженцев Таджикистана участвуют в этой войне, но до настоящего времени есть информация как минимум о 50 погибших таджикистанцах.