Ўзбекистонлик фуқаро ўта йирик миқдордаги фирибгарликда айбланмоқда.
Душанба куни кечқурун Санкт-Петербургдаги “Проспект Славы” метро бекатида тезкор гуруҳ давлатлараро қидирувда бўлган шахсни қўлга олди.
Хабар берилишича, 42 ёшли Ўзбекистон Республикаси фуқароси ўта йирик миқдордаги фирибгарликда айбланмоқда. 2023 йил август ойида Тошкент вилоятида бир гуруҳ шахслар билан  жабрланувчининг ишончига кириб, ундан Эшонгузардан 120 минг долларга уй сотиб олиб, банкдан олинган кредит маблағлари ҳисобидан қайтариб беришни ваъда қилган. Айбланувчи уй-жойини гаровга қўйган ҳолда 9,5 миллион рубл миқдорида қарз олиб, унинг 40 минг долларини қайтариб берган, қолган 80 минг долларини (6 миллион рублга яқин) турли баҳоналар билан бермай юрган. Шундан сўнг ҳуқуқ-тартибот органларидан қочиб ғойиб бўлган.  Қўлга олинган шахс қидирув ташкилотчиларига топшириш учун навбатчилик қисмига олиб кетилган.

Гражданин Узбекистана обвиняется в мошенничестве в особо крупном размере.
В понедельник вечером в вестибюле станции метро «Проспект Славы» в Петербурге опергруппа задержала находящегося в межгосударственном розыске.
Как стало известно 78.ru, 42-летний гражданин Республики Узбекистан обвиняется в мошенничестве в особо крупном размере. В августе 2023 года в Ташкентской области в составе группе лиц вошёл в доверие к жертве, пообещав купить у него дом в городе Эшонгузар за 120 тыс. долларов, а деньги вернуть из полученных в банке кредитных средств. Обвиняемый получил кредит под залог дома в размере 9,5 млн рублей, вернул из них 40 тыс. долларов, а оставшиеся 80 тыс. долларов (около 6 млн рублей) не выплатил под различными предлогами, после чего скрылся от правоохранительных органов. Задержанный доставлен в дежурную часть для передачи инициатору розыска.