20 ноябрь куни Димитровград шаҳрида маҳаллий аёл талон-тарож қилингани ва ўлдирилгани ҳақида хабар тарқалган эди. Уляновск тергов қўмитаси қотилликда Ўзбекистон фуқаросини гумон қилиб қўлга олган.
Тергов маълумотларига кўра, душанба куни тушдан кейин 59 ёшли эркак Димитров проспектидаги кўп қаватли уйнинг подъездида кекса аёлга пичоқ билан бир неча марта жароҳат етказган, сўнг унинг сумкасини ўғирлаган.
79 ёшли аёл олган жароҳатлари туфайли шу куни касалхонада вафот этган. Гумонланган шахс қўлга олинган. Терговчи судга уни қамоққа олиш ҳақида илтимоснома берган.
Иш бўйича Талончилик ва қотиллик (Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 162-моддаси 4-қисми “в”, 105-моддаси 2-қисми “з” банди) бўйича жиноий иш қўзғатилган.
Ҳозирда терговчилар жиноятнинг барча ҳолатларини аниқламоқда, қатор суд-тиббий экспертизалари тайинланган.
– Гумондор бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқароси Россия ҳудудида ноқонуний равишда бўлганлиги аввалроқ аниқланган. Тергов бошқармаси миграция ва профилактика органлари мансабдор шахсларининг эътиборсизлиги юзасидан процессуал тергов ташкил қилди, дея изоҳ берган Уляновск вилояти Тергов қўмитаси.

20 ноября стало известно, что в Димитровграде ограбили и убили местную женщину. Следственный комитет Ульяновска арестовал гражданина Узбекистана по подозрению в убийстве.
По данным следствия, днем ​​в понедельник 59-летний мужчина несколько раз ударил ножом пожилую женщину в подъезде многоквартирного дома на проспекте Димитрова, а затем похитил ее сумку.
79-летняя женщина скончалась от полученных травм в тот день в больнице. Подозреваемый был задержан. Следователь обратился в суд с ходатайством о его аресте.
Возбуждено уголовное дело по факту разбоя и убийства (ст. 162, ч. 4 «в», ст. 105, ч. 2, п. «з» УК РФ).
В настоящее время следователи устанавливают все обстоятельства преступления, назначен ряд судебно-медицинских экспертиз.
– Ранее было установлено, что подозреваемый, гражданин Республики Узбекистан, находился на территории России незаконно. Следственным департаментом организовано процессуальное расследование по факту халатности должностных лиц органов миграции и профилактики, прокомментировали в Следственном комитете по Ульяновской области.