Всеволожск, Ломоносов ва Гатчина туманларида уч ўзбекистонлик қаллоблик ва фирибгарликда айбланиб, қўлга олинган. Улардан бири юз миллионлаб олинган кредитлар ҳақида ҳикоя қилиши кутилмоқда, иккинчиси ўз суратини бошқа бировнинг гувоҳномасига ёпиштириб қўйган, дея хабар беради ҳуқуқ-тартибот идоралари.
Хабарларга кўра, 21 ноябрь куни тушдан кейин соат уч яримларда Новий Девяткинодаги Турбостроителей кўчасида полиция  томонидан 37 ёшли Ўзбекистон фуқароси қўлга олинган. У Ўзбекистонда ҳам ўтган йилнинг август ойидан бери пул маблағларини ўзлаштириш айблови билан қидирувда бўлган.
Дастлабки маълумотларга кўра, эркак 2018-2020-йилларда бундан бехабар ватандошлари учун кредит шартномаларини расмийлаштирган. Ҳужжатлардаги имзолар қалбаки бўлиб, қўлга олинган шахс қарийб 530 миллион сўм (3,9 миллион рублга яқин) олган. У пулни ўз мақсадлари учун сарфлаган.
Яна икки нафар ўзбекистонлик ҳужжатларни қалбакилаштириш бўйича айбланмоқда. Гостилицкое шоссесидаги саноат зонасида 29 ёшли Ўзбекистон фуқароси қўлга олинди, у ўша ерда пул маблағларини ўзлаштириш билан боғлиқ схема иштирокчиси сифатида кўрилди. Муҳожир молия компаниясини бошқариб туриб, қалбаки қоғозлар ёрдамида 30 миллион сўм (ҳозирги курс бўйича 230 минг рублга яқин) олиб чиқиб кетган. У бир йилдан сал кўпроқ вақт давомида ўзбек судидан яшириниб юрган.
Гатчина шаҳридаги Красноармейский проспектида полиция 22 ёшли ўзбекистонликни тўхтатган. Ватанида уни ҳайдовчилик гувоҳномасини сохталаштиргани учун суд қилишмоқчи. Эркак ўз суратини бошқа бировнинг гувоҳномасига ёпиштириб, маҳаллий йўл полициясининг рўйхатга олиш бўлимига топширган, деб ҳисоблашмоқда.
Қўлга олинганларнинг учалови ҳам туман ички ишлар бўлимларига олиб кетилган. Ленинград вилояти полицияси ўзбекистонлик ҳамкасблари билан боғланишди.

Граждане среднеазиатской республики задержаны во Всеволожском, Ломоносовском и Гатчинском районах. От одного ждут рассказа о лукаво оформленных кредитах на сотни миллионов, другой вклеил свое фото в чужое удостоверение, сообщили в правоохранительных органах.
Как стало известно, около половины третьего дня 21 ноября на улице Турбостроителей в Новом Девяткино оперативниками уголовного розыска задержан 37-летний гражданин Узбекистана. На родине его с августа прошлого года ищут за присвоение и растрату.
По предварительным данным, в 2018-2020 годах мужчина оформил кредитные договоры на соотечественников, которые об этом не подозревали. Подписи в документах были поддельными, а ныне задержанный получил около 530 млн сум (около 3,9 млн в рублях). Деньги он потратил на собственные цели.
Еще двум иностранцам напомнили о подделке документов. В промзоне на Гостилицком шоссе задержан 29-летний житель Узбекистана, которого там видят участником схемы с присвоением и растратой. Руководя финансовой компанией, иностранец по поддельным бумагам вывел 30 млн сум (около 230 тысяч рублей по текущему курсу). От узбекского правосудия о скрывался чуть больше года.
На Красноармейском проспекте в Гатчине полицейские остановили 22-летнего приезжего из Узбекистана. На родине его хотят судить за подделку водительского удостоверения. У следователей есть основания полагать, что мужчина вклеил свое фото в чужое удостоверение и передал в регистрационный отдел местной дорожной полиции.
Все трое задержанных доставлены в районные отделы полиции. Сотрудники из Ленобласти связались с коллегами из Узбекистана.