Сўнгги пайтларда Россияда мигрантларнинг таксида ишлашини тақиқлаш масаласи кўпроқ кўтарилмоқда. Тақиқ тарафдорлари, уларнинг фикрича, бундай қарорни оқлайдиган бир қатор далилларни келтирмоқда.
Асосий далиллардан бири шундаки, мигрантларнинг малака даражаси Россия фуқароларига қараганда пастроқ эмиш. Бу йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифатининг пасайишига, шунингдек, бахтсиз ҳодисалар хавфининг ошишига олиб келиши мумкин, деган даъволар келтирилмоқда.
Яна бир далил шуки, мигрант такси ҳайдовчилари кўпинча миграция қонунларини бузади. Улар Россияда ноқонуний бўлиши мумкин ва меҳнат шартномаси ёки бошқа зарур ҳужжатлар бўлмаслиги мумкин. Бу турли муаммоларга, жумладан, меҳнат низолари ва тадбиркорлар учун жаримага олиб келиши мумкин.
Тақиқ тарафдорлари, шунингдек, мигрант такси ҳайдовчилари Россия фуқаролари учун рақобат туғдираётганини иддао қилишади. БУларнинг фикрича, бу россиялик такси ҳайдовчилари иш ҳақининг камайишига ва иш шароитларининг ёмонлашишига олиб келар экан.
Бироқ мигрантларнинг таксида ишлашини тақиқлашга қарши чиққанлар ҳам бор. Уларнинг таъкидлашича, муҳожирлар Россия фуқаролари истамайдиган жойларни банд қилади. Таксида ишлаш жисмоний жиҳатдан қийин ва юқори малака талаб қилмайдиган кам маошли ишдир. Шунинг учун кўплаб россияликлар ушбу турдаги фаолият билан шуғулланишни хоҳламайди.
Бундан ташқари, мигрантларнинг таксида ишлаш имкониятини сақлаб қолиш тарафдорлари бу тақиқ иқтисодиёт учун салбий оқибатларга олиб келишини таъкидламоқда. Бу иш ўринларининг қисқаришига, такси хизматлари нархининг ошишига олиб келади.
Россия Федерацияси Давлат думаси транспорт ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш қўмитаси аъзоси Александр Толмачев мигрантларнинг такси ҳайдовчиси сифатида ишлашига тақиқ қўйилишининг оқибатлари ҳақида гапирган.
Депутатнинг фикрича, тақиқ соҳада мавжуд бўлган кадрлар тақчиллигининг янада кучайишига олиб келади. Таксида юришга бўлган талаб ортиб, такси ҳайдовчилари эса камайиб бормоқда. Шунингдек, мигрантлар меҳнатини тақиқлаш йўлкира ва кутиш вақтларини ошишига олиб келади.
Бундан ташқари, Александр Толмачев сентябр ойида таксилар тўғрисидаги қонун кучга кирганини эслатиб ўтди, унда ҳайдовчилар, транспорт хавфсизлиги ва қулайлик даражасига қўйиладиган талаблар белгилаб қўйилган. Қонунда такси ҳайдовчиси сифатида ишлаш учун рухсатнома олиш тартиби ҳам белгиланган. Депутатнинг фикрича, ушбу қонун соҳага кадрлар киришини тартибга солиш учун етарли даражада.

В последнее время в России все чаще поднимается вопрос о запрете мигрантам работать в такси. Сторонники запрета приводят ряд аргументов, которые, по их мнению, оправдывают такое решение.
Один из основных аргументов заключается в том, что мигранты, как правило, имеют более низкий уровень квалификации, чем российские граждане. Это может привести к снижению качества обслуживания пассажиров, а также к повышению риска возникновения аварий.
Другой аргумент состоит в том, что мигранты, работающие в такси, часто нарушают миграционное законодательство. Они могут находиться в России нелегально, не иметь трудового договора и других необходимых документов. Это может привести к различным проблемам, в том числе к трудовым спорам и штрафам для предпринимателей.
Сторонники запрета также утверждают, что мигранты, работающие в такси, создают конкуренцию для российских граждан. Это приводит к снижению заработной платы и ухудшению условий труда для российских таксистов.
Однако, есть и те, кто выступает против запрета на работу мигрантов в такси. Они утверждают, что мигранты занимают нишу, которую не хотят занимать российские граждане. Работа в такси – это физически тяжелый и низкооплачиваемый труд, который не требует высокой квалификации. Поэтому многие россияне не хотят заниматься этим видом деятельности.
Кроме того, сторонники сохранения возможности для мигрантов работать в такси утверждают, что запрет будет иметь негативные последствия для экономики. Он приведет к сокращению числа рабочих мест и к росту цен на услуги такси.
Член комитета по транспорту и развитию транспортной инфраструктуры Госдумы РФ Александр Толмачев в комментарии «РГ» поделился прогнозами относительно возможных последствий запрета мигрантам на работу водителями такси.
По мнению депутата, это приведет к еще большему дефициту кадров в отрасли, который и так имеет место быть. Спрос на поездки растет, а водителей в такси приходит все меньше. Также запрет на работу мигрантов приведет к тому, что стоимость поездок и время их ожидания увеличатся.
Кроме того, Александр Толмачев напомнил, что в сентябре вступил в силу закон о такси, определивший требования к водителям, к безопасности перевозок, к уровню комфорта. Также закон определил порядок получения разрешения на работу в такси. Как считает депутат, этого закона вполне достаточно, чтобы регулировать доступ кадров в отрасль.