Тула вилояти губернатори Алексей Дюмин имзолаган фармонга кўра, 2024 йил 1 январдан бошлаб мигрантларга алкогол ва тамаки савдоси, умумий овқатланиш ва йўловчи ташиш, шу жумладан таксида ишлаши тақиқланади, деб хабар қилган вилоят ҳукумати матбуот хизмати.
“Губернатор Алексей Дюмин хорижлик фуқароларнинг қуйидаги иқтисодий фаолият турларида – алкоголли ичимликлар ва тамаки маҳсулотлари чакана савдоси, умумий овқатланиш, жамоат транспорти ва таксиларда йўловчи ташишда патент бўйича ишлашини тақиқлаш тўғрисидаги фармонни имзолади”, — дейилади хабарда. Расмийларнинг сўзларига кўра, ушбу чора кўрсатилаётган хизматлар сифатини яхшилашга, Россия фуқароларини иш билан таъминлашга ёрдам беради.
Бундай чекловлар Россия Федерациясининг 19 та ҳудудида аллақачон амал қилмоқда, дея таъкидлаган вилоят ҳукумати. Улар фармон 2024 йил 1 январдан кучга киришига аниқлик киритишган. “Фармон эълон қилинганидан сўнг уч ой ичида иш берувчилар ушбу ҳудудларда ишлаётган чет эллик ишчилар билан меҳнат муносабатларини тўхтатишлари шарт”, — дея таъкидлаган расмийлар. Аниқлик киритилишича, ушбу чеклов Россия Федерацияда РВП ёки ВНЖга эга бўлганлар, Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо давлатлар фуқароларига (Арманистон, Беларус, Қозоғистон, Қирғизистон ), шунингдек, ишлашга рухсатномаси бўлган хорижий давлатларнинг юқори малакали мутахассислар фуқароларига тааллуқли эмас.

Губернатор Тульской области Алексей Дюмин подписал указ, согласно которому с 1 января 2024 года мигрантам запретят работать в торговле алкоголем и табаком, в общепите и пассажирских перевозках, включая такси, сообщает пресс-служба областного правительства.
“Губернатор Алексей Дюмин подписал указ, устанавливающий запрет на работу иностранных граждан по патентам в следующих видах экономической деятельности – розничная торговля алкогольными напитками и табачными изделиями, общественное питание, пассажирские перевозки на общественном транспорте и такси”, – говорится в сообщении.
По мнению властей, мера будет способствовать повышению качества предоставляемых услуг, трудоустройству в приоритетном порядке граждан России. Такие ограничения уже действуют в 19 регионах РФ, отметили в областном правительстве. Там уточнили, что указ начнет действовать с 1 января 2024 года.
“Предусмотрен трехмесячный переходный период с даты опубликования указа, в течение которого работодатели должны завершить трудовые отношения с иностранными работниками, которые трудятся в указанных сферах”, – подчеркивают власти. Уточняется, что данное ограничение не распространяется на иностранных граждан, имеющих разрешение на временное проживание или вид на жительство в РФ, граждан государств-членов Евразийского экономического Союза (Армения, Белоруссия, Казахстан, Кыргызстан), граждан из стран дальнего зарубежья, имеющих разрешение на работу, высококвалифицированных специалистов.