Приморье губернатори Олег Кожемяко минтақадаги муҳожирларга нисбатан қаттиқ чоралар кўриш тўғрисида фармон чиқарди. У ҳуқуқ-тартибот идораларини ноқонуний миграцияга қарши курашишга чақирди.
Ҳуқуқ-тартиботни таъминлашга бағишланган мувофиқлаштирувчи йиғилишда вилоят раҳбари миграция назорати чораларини кучайтириш зарурлигини таъкидлаган. Унинг фикрича, мавжуд вазият жиддий ўзгаришларни, жумладан, миграция жараёнларини қаттиқ назорат қилишни талаб қилади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа идоралар раҳбарлари бу борадаги ишларни бошлаб юборган. Жорий йилда 13 мингдан ортиқ ҳуқуқбузарликлар қайд этилган, мингдан ортиқ муҳожир вилоятдан чиқариб юборилган, 1,5 мингга яқин хорижликларнинг Россияга кириши тақиқланган.
Губернатор мигрантларни рўйхатга олиш тартиб-қоидаларини кўриб чиқиш ва жараённи рақамлаштиришни талаб қилмоқда. Чет элликлар учун ишлаш учун рухсатномалар ҳам қаттиқ назоратга олиниши керак.
Шунингдек, такси ва жамоат транспортида ноқонуний ҳайдовчиларга қарши курашиш ҳам вазифалардан бири бўлди. 100 га яқин ҳайдовчи аллақачон жавобгарликка тортилиб, машиналари жарима майдончаларига қўйилган.
Вилоятга келаётган чет эл фуқароларини ҳарбий рўйхатга олиш масаласига алоҳида эътибор қаратилади. Шунингдек, мигрантларнинг рус тилини билиш даражасини баҳолаш режалаштирилган.
Губернатор Приморье аҳоли сонининг кўпайишидан манфаатдор эканини, лекин минтақанинг иқтисодий ҳаётида иштирок этмаётган ноқонуний муҳожирлар ҳисобига эмаслигини таъкидлайди.

Губернатор Приморья, Олег Кожемяко, выдал указ о принятии строгих мер в отношении мигрантов в регионе. Он призвал органы правопорядка бороться с нелегальной миграцией и вывести иностранцев из тени.
На координационном совещании, посвященном обеспечению правопорядка, глава региона отметил необходимость усиления мер миграционного контроля. По его мнению, текущая ситуация требует серьезных изменений, включая жесткий контроль за миграционными процессами.
Руководители правоохранительных органов и других ведомств уже начали работу в этом направлении. За текущий год зафиксировано более 13 тысяч нарушений, и более тысячи мигрантов выдворено за пределы края. Около 1,5 тысячи иностранцев были запрещены на въезд в Россию.
Губернатор требует пересмотреть процедуры регистрации мигрантов и оцифровать этот процесс. Также под жесткий контроль должны быть поставлены разрешения на работу для иностранцев.
Одной из задач также стала борьба с нелегальными водителями в сфере такси и общественного транспорта. Около 100 водителей уже привлечены к ответственности, а их машины арестованы.
Особое внимание будет уделено вопросу воинского учета иностранных граждан, приезжающих в регион. Также планируется оценивать знание русского языка у мигрантов.
Губернатор подчеркнул, что Приморье заинтересовано в приросте населения, но не за счет незаконных мигрантов, которые не участвуют в экономической жизни региона.