Хабаровскда рўй берган воқеа муҳожирлар билан боғлиқ ҳодисаларни баҳолашда холислик масаласини яна бир бор кўтарди. Бу сафар тожикистонлик уч талаба миллий адоват асосидаги безориликда айбланиб, иши терговга оширилди.
Тергов маълумотларига кўра, воқеа 2023 йилнинг 28 ноябрь куни Тинч океани давлат университети ётоқхонасида содир бўлган. Тожикистонлик уч ва икки россиялик талаба ўртасида можаро келиб чиққан. Россия Федерал хавфсизлик хизматининг Хабаровск ўлкаси бўйича ходимлари Россия гвардиясининг “Амур” ОМОН кучлари иштирокида ҳодисани тергов қилиш бўйича тадбирлар ўтказди.
Тергов маълумотларига кўра, Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 213-моддаси 2-қисми билан миллий нафрат асосидаги безорилик бўйича жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда уч нафар гумонланувчига нисбатан профилактика чоралари кўриш масаласи ҳал қилинмоқда.
Тергов баҳосидан қатъи назар, бундай ҳодисалар жавобгарликнинг мутаносиблигини шубҳа остига қўяди. Сўнгги пайтларда Россия фуқароларининг ноқонуний ҳаракатларда иштирок этиши мумкин бўлган ҳолатларда ҳам мигрантлар айбдор деб топилган ҳолатлар кўпаймоқда.
Бу ҳолат адолат ва қонун олдида тенглик тамойилларини ҳурмат қилиш зарурлигини ҳам таъкидлайди. Жамоат тартибини бузганлик учун жавобгарлик мутаносиб бўлиши ва воқеа содир бўлган шахсларнинг фуқаролигига боғлиқ бўлмаслиги керак.
Хабаровскдаги воқеа ҳар бир иштирокчининг нафақат миллатини, балки ҳодисадаги ролини ҳам ҳисобга олган ҳолда холис текшириш ва баҳолаш муҳимлигини таъкидлайди.

Событие, произошедшие в Хабаровске, вновь поднимают вопрос о беспристрастности в оценке инцидентов, в которых участвуют мигранты. На этот раз трое студентов из Таджикистана оказались под следствием по обвинению в хулиганстве по мотивам национальной ненависти.
По данным следствия, инцидент произошел 28 ноября 2023 года в общежитии Тихоокеанского государственного университета. Три студента из Таджикистана предположительно нарушили общественный порядок и агрессивно вмешались в конфликт с двумя российскими студентами. Сотрудники УФСБ России по Хабаровскому краю, при участии сил ОМОН “Амурский” Росгвардии, провели действия по расследованию инцидента.
По оценке следствия, уголовное дело было возбуждено по части 2 статьи 213 Уголовного кодекса Российской Федерации, касающейся хулиганства с элементами национальной ненависти. В настоящее время решается вопрос о мере пресечения для троих подозреваемых.
Невзирая на оценку, проводимую следствием, подобные инциденты ставят под сомнение пропорциональность ответственности. В последнее время стали заметны случаи, когда мигранты категоризируются в качестве виновных даже в ситуациях, где участие российских граждан в противоправных действиях также не исключено.
Данная ситуация также подчеркивает необходимость соблюдения принципов справедливости и равенства перед законом. Ответственность за нарушения общественного порядка должна быть пропорциональной и независимой от национальности участников инцидента.
Инцидент в Хабаровске подчеркивает важность объективного расследования и оценки подобных ситуаций с учетом не только национальной принадлежности, но и фактической роли каждого участника.